U sklopu projekta Politike zapošljavanja po mjeri mladih, Vijeće mladih Federacije Bosne i Hercegovine organizovalo je cjelodnevni događaj na temu mogućnosti zapošljavanja, 17. novembra u Sarajevu. Zašto baš 17. novembar? Zato što se tada obilježava Međunarodni dan studenata/ica i srednjoškolaca/ki. Na ovaj značajan datum stavili su u fokus javnosti  trenutne probleme i moguća rješenja vezana za mlade. Više o mogućnostima zapošljavanja u Bosni i Hercegovini, donosimo Vam u razgovoru sa Irmom Rešidović, članicom Vijeća mladih FBiH. 

Dvije su godine prošle od kako se Vijeće mladih FBiH počelo baviti tematikom zapošljivosti. Kako ste došli na tu ideju? Zbog čega je ova tema bitna mladim ljudima u našoj zemlji? 

Irma: „Vijeće mladih Federacije Bosne i Hercegovine korake ka boljoj zapošljivosti mladih započinje u Tuzli 2021. godine na našoj redovnoj skupštini, a na kojoj smo se strateški počeli baviti ovom tematikom, nakon saslušanih predavanja ekonomskih analitičara o zapošljivosti mladih u našoj državi. Iako smo u tom periodu bili organizacija stara svega 5 godina i kapacitetima nismo mogli implementirati u potpunosti sami, uvidjeli smo važnost međusobne saradnje ali i nastavka bavljenja ovom problematikom. Pored toga, čak 74,1% mladih ispitanika Analize „Šta kažu mladi“ provedene od strane Vijeća mladih FBiH, se izjasnilo da je jedan od primarnih problema mladih u BiH upravo nezaposlenost. Vođeni svim prethodno navedenim informacijama, odlučili smo krenuti u akciju.“ 

Kako se proces razgovora o mogućnostima zapošljavanja među mladima i institucijama vremenom razvijao? 

Irma: „Kao i svaki drugi proces uključivanja mladih u aktivnosti od značaja, ni ovaj proces na samom početku nije bio lagan. Najveću podršku i vjetar u leđa imali smo od strane regionalnih krovnih tijela i omladinskih organizacija širom Zapadnog Balkana, te pozitivne prakse koje su oni iznjedrili. Nakon duže saradnje sa njima, bili smo podstaknuti na naše djelovanje u ostvarivanju dijaloga mladih i predstavnika institucija vlasti upravo u polju mogućnosti zapošljavanja. Dijalog se odvijao kroz različite aktivnosti i projekte ali i naše aktivno zagovaranje koje provodimo kao jedan od osnovnih ciljeva Vijeća mladih Federacije BiH. Sada, nakon skoro dvije godine, možemo se pohvaliti značajnim povećanjem interakcije između mladih i predstavnika vlasti, te njihovom željom za daljnji nastavak saradnje.“ 

Šta je to Garancija za mlade? 

Irma: „Zamislite program koji vam kao mladoj osobi koja je završila određeni ciklus obrazovanja u naredna 4 mjeseca garantuje posao, prekvalifikaciju, stažiranje ili nastavak studija. To je upravo Garancija za mlade.“ 

Koji je krajnji cilj ovog projekta? 

Irma: „Krajnji cilj našeg strateškog programa jeste poboljšanje zapošljivosti mladih u cijeloj Bosni i Hercegovini, kroz realizaciju različitih projekata i aktivnosti na državnom, ali i regionalnom nivou, sa posebnim akcentom na saradnju sva tri ključna stuba društva – privatnog sektora, institucija vlasti i civilnog društva.“ 

Po onim informacijama koje posjeduje VMFBiH, čini li Vam se da će ova tema zaista vidjeti svjetlo na kraju ovog predugog mračnog tunela, ali ne u drugoj zemlji, već u ovoj? 

Irma: „Mi kao krovno tijelo mladih u ovom entitetu smo zaista optimistični, te vjerujemo da ćemo zajedničkom ali međusektorskom saradnjom koja je sada više zastupljena nego u prethodnom periodu, doprinijeti boljoj zapošljivosti svih mladih u Bosni i Hercegovini, te za njih pokušati kreirati okruženje koje je stimulativno i pruža mi adekvatan rast i razvoj u ovoj državi.“ 

Projekat “Politike zapošljavanja po mjeri mladih” finansiran je od strane Evropske unije kroz projekat Opšte mobilizacije u saradnji sa PRONI Centrom za omladinski razvoj i organizacijom “Nešto više”. Pored toga, podržan je i od strane Connecting Youth platforme koju finansira Hanns Siedel Fondacija.  


Fuad Vojniković
Fuad Vojniković dio je BHRT-a još od 2016. godine, prvo kao član Dječijeg programa BHR1 a ekipi Omladinskog programa priključio se početkom 2020. godine. Iako ima bogato iskustvo, najmlađi je član ekipe. Pored rada u novinarstvu, Fuad studira medicinu. Najdraže teme su mu promovisanje mladih uspješnih i potencijalno uspješnih ljudi iz oblasti nauke, kulture, sporta, aktivizima i umjetnosti.