Nakon nekoliko odličnih saradnji, koju je bijeljinski Pedagoški fakultet uspostavio sa fakultetima iz različitih zemalja, najnoviji potpisani sporazum tiče se saradnje sa Udruženjem roditelja djece sa poteškoćama “Bijeljinska djeca suncokreti”.

U prostorijama Pedagoškog fakulteta u Bijeljini potpisan je Sporazum o saradnji između ove visokoškolske ustanove i Udruženja roditelja djece sa smetnjama u razvoju, djece u riziku i djece na marginama društva „Bijeljinska djeca suncokreti“. Dalibor Stević, dekan Pedagoškog fakulteta u Bijeljini kaže da je ova saradnja na obostranu korist i zadovoljstvo – studenti će steći iskustvo prije ulaska u vaspitno-obrazovni sistem, a djeca sa poteškoćama, djeca u riziku i djeca na marginama će imati buduće prosvjetne radnike koji će sa njima organizovati različite radionice.

Pedagoški fakultet po svojoj definiciji školuje, a i vaspitava svoje studente. To su budući prosvjetni radnici, budući vaspitači, budući učitelji. Našli smo neke zajedničke momente i mogućnosti saradnje sa ovim udruženjem, a sve svakako na dobrobit djeci. Ono što mi možemo kao fakultet ponuditi našim prijateljima iz udruženja je da se naši studenti, naši profesori i asistenti uključe u rad sa djecom koji imaju poteškoće u razvoju. Naravno da mi kao fakultet posljednjih godina pratimo tu tematiku. Od prošle godine smo modernizovali studijske programe, uveli smo i nekoliko novih predmeta koji se baš bave aktivnostima i radom sa djecom koji imaju poteškoće u razvoju i mislim da imamo jedan zajednički cilj, i mi i ovi ljudi koji rade plemenitu stvar, a to je da toj djeci pomognemo. Značajno je da naši studenti mogu da imaju pristup i mogućnost da rade sa djecom koji imaju poteškoće i da ovaj dio koji radimo na fakultetu kroz predavanje i kroz vježbe oplemene time što će biti uključen direktno u te aktivnosti sa djecom.

Udruženje „Bijeljinska djeca suncokreti“ osnovano je krajem avgusta prošle godine. Okuplja 42 roditelja četrdesetoro djece sa smetnjama u razvoju, djece u riziku i djece na marginama u društva koji do sada nisu bili organizovani na ovaj način. Djelovanjem kroz udruženje uspjeli su za kratko vrijeme da skrenu pažnju javnosti na potrebe svoje djece i dobiju podršku u svojoj brizi i radu sa ovom kategorijom našeg društva objašnjava Natalija Dragić, potpredsjednik Udruženja roditelja „Bijeljinska djeca suncokreti“ i majka djeteta sa poteškoćama i djeteta u riziku.

Cilj je poboljšanje psihofizičkog stanja, odnosno, eventualno, da postanemo malo vidljiviji u društvu, da se borimo za njihova prava, jer su djeca definitivno zapostavljena u našem društvu. Kompleksne su smetnje, u stvari to su djeca svih oblika smetnji, od autizma, Daunovog sindroma, razvojne disfazije, cerebralne paralize. Faktički, obuhvatili smo sve, sva područja djece i sve poteškoće. Ova saradnja će nam pomoći tako što će, upravo, našoj djeci omogućiti i te neke terapije koje recimo roditelji saradnju sa djecom – obuka djece, vježbe… Roditelji su, u svakom slučaju, ostavljeni da sami finansiraju obuke, vježbe, terapeute… Znači, ovo će nam biti od izuzetno velikog značaja.

Izuzetno je važno da studenti imaju ovaj vid saradnje sa Udruženjem, s obzirom na to da je u vaspitno-obrazovnom procesu sve više djece sa različitim vrstama poteškoća u razvoju, ističe doc. dr Vesna Todorović.

Ja bih htjela da istaknem važnost uključivanja naših studenta i profesora u ovakvu vrstu saradnje sa ovakvim jednim udruženjem. S obzirom na to da smo svjedoci da je u vaspitno-obrazovnom procesu sve više djece sa različitim vrstama poteškoća i u razvoju. S tim u vezi je važno da naši studenti, kao budući vaspitači i učitelji, budu pripremljeni kroz praksu i radionice koje ćemo ostvarivati sa ovom djecom… da budu pripremljeni za vaspitno-obrazovni proces i za sve ono što će obezbijediti njegov kvalitet, odnosno kvalitet rada sa takvom djecom. Mi smo do sada organizovali više humanitarnih akcija na našem fakultetu, jer smo smatrali da, pored uobičajenog nastavnog procesa kod naših učenika razvijamo i upravo različite vrste empatije. Ovaj put smo došli na ideju i prosto smo, prateći rad nedavno osnovanog Udruženja “Suncokreti”, osjetili potrebu da oni budu dio naše pažnje.

Ovakva podrška posebno će koristiti mališanima iz kategorije djece u riziku. Radi se o djeci čija braća ili sestre imaju smetnje u razvoju i koja imaju potrebu za stručnom pomoći kako bi lakše prihvatili svog brata/sestru, kako bi uzeli aktivnu ulogu u njihovom sazrijevanju i svakodnevnim obavezama, te kako bi se ispravno postavili prema prečesto stereotipnom odnosu društva.


Danka Zakić

Završila prvi i drugi stepen Ekonomskog fakulteta u rodnoj Bijeljini, a sticajem okolnosti kao master ekonomije počela da radi kao novinar i, sa skoro 30 godina, shvatila da je to nešto u čemu se pronalazi – rad na terenu i sa ljudima, a ne osam sati druženja sa ciframa. Bivši odbojkaš, ljubitelj pisane riječi i izražavanja unutrašnjih osjećaja i misli kroz pisanje, a istovremeno zaljubljenik u muziku i fotografiju. Obzirom na ljubav prema novinarskom poslu i fotografiji, rad bez radnog vremena je nešto što ne može da padne teško, jer je potrebno u svakom momentu pronaći nešto što drži pažnju i pruža relaksaciju i zadovoljstvo u poslu.