U Bosni i Hercegovini sistem Amber Alert još nije zaživio iako tehnički preduslovi postoje, kao i zakonodavni okvir. Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH krajem februara usvojio je inicijativu, kojom se zadužuje Vijeće ministara BiH i nadležno ministarstvo da u roku od 60 dana, omogući uvođenje u upotrebu javnog sistema obavještavanja o nestanku djece. Ima li spremnosti za iskorak na ovom planu?

Pitanje uspostave ‘Amber alert’ sistema u Bosni i Hercegovini do sada se uvijek završavalo na inicijativama. Aleksandra Marin Diklić iz Institucije ombudsmana za ljudska prava BiH ističe kako je ovo pitanje više puta aktuelizirano bezuspješno.

 ‘’Od policije Brčko distrikta smo dobili odgovor. Razgovarala sam i sa predstavnicima Federalnog ministarstva unutrašnjih poslova i sa predstavnicima Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske. Međutim, nemamo još da kažem jasno stanovište koji su to razlozi.’’

Iz Centra za sigurni internet navode da već imaju potpisane protokole sa entitetskim nivoima vlasti koji će biti nadležni za implementaciju uspostave sistema Amber Alert, kaže Amela Efendić, djelatnica za sigurni internet. Iz Centra za sigurni internet smatraju da čak i ako nam je u interesu da sistem bude brzo uspostavljen on , prije svega, treba biti adekvatno uspostavljen kako bi bio maksimalno efikasan.

‘’Amber alert će se realizirati tragom potraga, a potrage se zapravo pokreću sa najnižeg nivoa policijskih struktura, tako da će zapravo entitetske vlasti biti nadležne za implementaciju ovog mehanizma u Bosni i Hercegovini. Nije to nešto što se uspostavlja preko noći i nije to nešto što se treba ishitreno uspostaviti, a da zatim ne funkcioniše na adekvatan način ili da ne bude pokrenuto onda kada je to prijeko potrebno i odmah u trenutku kada se tako nešto desi.’’

Novost je ipak da je i ova tema, tvrde upućeni, pristigla na dnevni red sjednice Vijeća ministara BiH, prema riječima Dobrice Kucalović iz Ministarstva sigurnosti BiH. 

“To je bilo na Vijeću ministara prošle i mi smo kao Ministarstvo zaduženi da obavijestimo u roku 30 dana Vijeće ministara o mogućnosti realizacije Amber alert sistema u Bosni i Hercegovini. Tu je ključan odgovor policijskih agencija jer je dobar dio nadležnosti vezan za ovu temu upravo na njima.

Saša Petrović iz Federalnog ministarstva unutrašnjih poslova ističe da su ispunjeni svi tehnički preduvjeti za uspostavu ovog sistema. Američka amabasada u Bosni i Hercegovini također će pružiti finansijsku pomoć prilikom uspostave i implementacije.

“Telekomi imaju tehničke mogućnosti da uspostave veze sa televizijskim, radio stanicama i autoputevima, ali to su sitnice. Kad bi krenuli danas, za 3 mjeseca bi bila testna faza, a za 6 mjeseci bi bila operativna faza.’’

S obzirom na mali geografski prostor i nedostatak jezične barijere, Anesa Vilić, aktivistkinja, smatra da je važno uvesti ovakav sistem jer smo svjedoci sve češćih objava na društvenim mrežama u kojima građani traže nestale osobe.

“U samoorganiziranju može, prvo doći do različitih zloupotreba, a drugo širenja informacija koje su netačne i neprovjerene što dodatno otežava samu istragu.”

Komplikovano je, ali nije nemoguće. Dodaju i da je zastupnička inicijativa vjetar u leđa institucijama, ali i naznaka da tragedija ne smije biti motivacija za uspostavu ovog sistema.