Svjetski dan učitelja – 5. oktobar, vrijeme je kada se sa malo više pažnje govori o učiteljskom pozivu a istovremeno ukaže s čim se ova vrijedna zajednica svakodnevno suočava. Iako je definitivno jedan od najvažnijih životnih procesa, u sadašnjem vremenu se ovo zanimanje izgleda i ne cijeni previše. U Bosni i Hercegovini prosvjetni radnici su iskoristili Svjetski dan učitelja kako bi iskazali svoje nezadovoljstvo, jer se već dugo nalaze na margini društva.

Pripremio novinar OP BHRT-a Imran Maglajlić

Umjesto svečanih manifestacija kojima se ukazuje koliko je rad učitelja i nastavnika bitan za cjelokupno društvo, prosvjetni radnici u BiH, u Unsko-sanskom kantonu ovaj dan su obilježili protestnom šetnjom. Razloga za sindikalnu borbu ima puno, kaže Zehra Hadžić, predsjednica Sindikata osnovnog obrazovanja i odgoja ovog kantona.

„Tu smo zbog pedagoških standarda koji nisu zadovoljavajući ni za učenike ni za nastavnike, zbog pravilnika o prijemu u radni odnos koji je donesen bez saglasnosti Sindikata. Njime se omogućuje još veća politizacija u obrazovanju, zbog kršenja Kolektivnog ugovora koji smo potpisali u decembru 2020. godine i zbog 6% manje plaće u odnosu na ostale budžetske korisnike. Sve su to razlozi zbog kojih danas izlazimo u protestnu šetnju.“


Rad prosvjetnih radnika naročito je bio težak u vremenu pandemije, no bez obzira na sve prepreke učitelji i nastavnici su uspješno radili svoj posao. Međutim, smatraju, njihov rad i trud nije cijenjen. Selvedin Šatorović, predsjednik Sindikata osnovnog obrazovanja i odgoja Federacije Bosne i Hercegovine kaže da je se opet desila jedna katastrofalna diskriminacija prema prosvjetnim radnicima.

„Jedino su prosvjetni radnici koji su nosili aktivnosti nastave u proteklom periodu kažnjeni, jer samo oni nisu mogli dobiti povećanje plata. Skupštinski zastupnici koji nisu imali sjednice i nisu radili su dobili povećanje plata, a prosvjetni radnici nisu.“


Ukoliko Vlade ne krenu rješavati probleme i pregovarati sa prosvjetnim radnicima, oni će, poručuju, nastaviti sa sindikalnom borbom. I sa sjednice koja se desila u Sarajevu povodom Svjetskog dana učitelja poslana je ista poruka. Predsjednica Sindikata srednjeg i visokog obrazovanja, odgoja, nauke i kulture HNK Edina Čomić, kaže da je iz godine u godinu u prosvjeti sve teže raditi.

„Ne treba se nas sjetiti samo na današnji dan, to nije dovoljno. Potrebno je dugoročno ulaganje u obrazovanje da bi kvalitet bio bolji. Korona i pandemija su pokazali da neulaganje u edukaciju i moderan način izvođenja nastave mogu sve brzo baciti u vodu.“

Učiteljski i nastavnički posao je specifičan, jer da bi se uspješno obavljao mora postojati ljubav prema djeci i mladima, kaže Edin Sarajlić iz Sindikata osnovnog odgoja i obrazovanja HNK, te poručuje potencijalnim kolegama da bez te ljubavi ne trebaju ulaziti u prosvjetu.

„Da bi se ovaj posao radio djeca se moraju voljeti. Ako ga radite isključivo zbog plate onda ga ne trebate raditi. Ovaj posao pruža veliko zadovoljstvo kada vidite generacije koje su izrasle u obrazovane i odgovorne ljude. To pruža najveću satisfakciju.“

Iz Bihaća i Sarajeva prosvjetni radnici su poručili da ako Vlada ne krene rješavati njihove probleme, protesti će biti učestaliji


Imran Maglajlić
Imran Maglajlić je diplomirani kulturolog, koji trenutno živi i radi u Banja Luci. Tokom studiranja počeo se baviti novinarstvom, te je radio na community radiju, pisao za lokalni sedmični list i alternativne časopise. Od 2019. godine dio je tima Omladinskog programa BHRT-a. Najčešće donosi priloge iz svijeta kulture i umjetnosti, a često objavljuje kritičke osvrte na književna, pozorišna, muzička i filmska djela. Moderirao je književne i poetske večeri, te surađivao sa institucijama kulture, kroz različite projekte.