Organizacija Balance realizuje projekat “Liga za ravnopravnost” koju će provodi sa partnerima projekta: Ministarstvom za nauku, visoko obrazovanje i mlade Kantona Sarajevo, Onside Fund organizacijom iz Španije, Sarajevskim otvorenim centrom, TPO Fondacijom, Univerzitetom u Sarajevu, Univerzitetskim centrom za podršku studentima, UNIGEM-om i UNIGERC-om. Balance je organizacija koja je osnovana sa misijom da svima, a naročito djeci, omogući bavljenje sportsko-zabavnim aktivnostima, u svrhu osiguranja aktivnog i zdravog načina života, i sa namjerom podizanja stepena zdravlja i kvaliteta življenja. Cilj Projekta je osnažiti studentsku populaciju u području rodne ravnopravnosti i prevencije seksualnog i rodno zasnovanog uznemiravanja kroz sportske aktivnosti.


Zdrave navike treba učiti od najranijeg doba a populariziranjem zdravog načina života, značaja sporta i rekreacije te očuvanja zdravlja tijela i duha, a posebno mogućnostima prevencije različitih zdravstvenih problema kroz sportske aktivnosti i edukacije na tom planu, Balance škola sporta pruža usluge obuke i treninga različitih sportskih aktivnosti, specijaliziranih posebno za djecu uzrasta od 3 do 12 godina. Sve što radi škola Balance ima za cilj inspirasti polaznike da postanu najbolja verzija sebe, poručuje Adnana Malkić, predstavnica škole sporta Balance za projekat Liga ravnopravnosti.

Liga za ravnopravnost je specifičan drugačiji potpuno nov projekat, sportsko takmičenje koje za cilj ima promociju zdravog života sporta i promociju rodne ravnopravnosti i prevenciju rodno zasnovanog nasilja na jedan drugačiji način. U suštini Liga za ravnopravnost se sastoji od tri sportske discipline: košarka, odbojka i futsal a specifičnost sporta je da se timovi moraju sastojati od jednog broja sudionika oba spola, tako da u svakom trenutku na terenu moraju biti tri studenta i studentice.”

Studentice/studenti sa jedne organizacione jedinice mogu prijaviti samo jedan tim po sportu. Dakle, jedan fakultet može imati maksimalno tri tima prijavljena, po jedan tim za fudbal, košarku i odbojku. Iste studentice/studenti se mogu prijaviti za više sportova. Za sve timove je osigurana sportska oprema, tj. markeri/dresovi.

Sve je besplatno pa se moramo zahvaliti partnerima: Ministarstvu za nauku, obrazovanje i mlade Kantona Sarajevo, Onsad organizaciji, TPO Fondaciji, sarajevskom otvorenom centru kao i drugim partnerima. Prijave su otvorene za sve studente, bez obzira na privatni ili državni fakultet. Broj fakulteta u svim sportskim disciplinama je 28, a takmičara je preko 400. Za nas je to veliki uspjeh. Nadam se da će u budućnosti biti i veći broj.

Odbojka je jedan od najpopularnijih sportova kako u profesionalnom tako i u amaterskom obliku koji ljudi sve češće prakticiraju u svoje slobodno vrijeme. Bilo da je riječ o dvoranskoj ili odbojci na pijesku, danas je to jedan od omiljenih oblika rekreacije i očuvanja zdravlja. Odbojka se smatra idealnim modelom zdravstveno usmjerene tjelesne aktivnosti jer poboljšava sve funkcije u organizmu. Posebno  je značajan njen učinak u mlađoj dobi kada poboljšava strukturu koštanog sistema i motoričke sposobnosti. Stoga su se prijave za odbojku najbrže popunile.

Najveće interesovanje tj. prijave su popunjene nakon dva dana u odbojci. Nakon razgovora sa studentima i studenticama i nakon odigranog prvog kola, vidjeli smo da je odbojka sport koji im daje najviše prilike da učestvuju. Isto tako, su dali savjet i komentar i za košarku i nogomet pa ćemo se za naredni put potruditi da ispoštujemo sve zahtjeve i primjedbe.

Svi termini se igraju vikendima da ne bi oduzimali dragocjeno vrijeme tijekom sedmice. Ova škola sporta nastojat će održavati ovaj projekat kontinuirano da bi vremenom postalo jedno tradicionalno takmičenje.

Studenti i studentice se ohrabruju da se prijave na volonterski rad u sklopu Projekta. Svoju prijavu za volontiranje mogu obaviti putem mail adrese: info@balance.ba sa subjektom maila – Volontiranje na projektu „Liga za ravnopravnost“