Protekle sedmice obilježena je Dječija sedmica, gdje su u centru bila prava djece i njihovo poštovanje. Drugu godinu zaredom, u Bijeljini je održana Dječija skupština, gdje su djeca, predstavnici bijeljinskih škola, iznijeli svoje stavove, mišljenja, probleme i inicijative.

U Okviru Dječije nedjelje, koja se ove godine održala pod sloganom „Drugarstvo čuvajmo, ljubav njegujmo“ u skupštinskoj sali Centra za kulturu ”Semberija” održana je Dječija skupština. Članovi Savjeta učenika svih škola i Dnevnog centra, imali su priliku sjediti u skupštinskim klupama, saznati bitne detalje o funkcionisanju gradskog parlamenta ali i naučiti kako koristiti uslugu Dječije stolice. Predsjednik Skupštine Grada Bijeljina Aleksandar Đurđević istakao je da je ovo odličan način da se čuje glas mladih i da oni pokažu šta je to što je njima potrebno u njihovom svakodnevnom funkcionisanju.

“Možda smo jedini ili među rijetkim parlamentima koji će napraviti Dječiji parlament i mislim da je dobar primjer i za ostale – pionirski poduhvat koji će i u narednim godinama biti dizan na veći nivo, još više formalizovan. Mi smo tu ne samo kad je Dječija nedjelja, već i svaki drugi dan da čujemo glas najmlađih i Skupština Grada sve odluke koje donosi i koje se ne tiču na direktan način onih najmlađih, svakako je da se posredno tiču svih mladih, jer sve odluke koje donosimo danas, primjenjuju se u budućnosti i za budućnost, a mladi su naša budućnost.”

Đurđević, i sam mlad čovjek, a na odgovornoj funkciji kaže da je potrebno napraviti kanal komunikacije takav da stariji imaju priliku da od mladih čuju njihove probleme i način na koji bi ih oni riješili.

“Treba napraviti kanal komunikacije. Naravno da teret donošenja odluka nećemo prenijeti na one koji su najmlađi, ali treba saslušati glas svih njih, stavove i mišljenja i mislim da i mi “stariji” možemo dosta toga čuti, vidjeti, naučiti neke stvari iz druge perspektive i mislim da nam to u svakom slučaju može pomoći prilikom donošenja sistemskih rješenja koja treba da bude primijenjeno u budućnosti.”

Zamjenik ombudsmana za djecu RS Jovanka Vuković ističe da je “Dječija nedjelja” najveselija nedjelja tokom cijele godine, te da se njoj posebno raduju mališani, a da je osnivanje Parlamenta i postojanje Dječije stolice u skupštini svakodnevna opomena da “stariji” moraju da misle na omladinu pri donošenju važnih odluka.

“U toku je Dječija nedjelja i jedinstvena je prilika da obilježimo ovaj događaj formiranjem Dječijeg parlamenta. Ovo smatramo put za ostvarivanje prava djeteta na participaciju. Želim da naglasim da je to jedno od prava iz Konvencije UN za prava djeteta. Jedna od četiri osnovna temelja – pravo na participaciju. Možda zvuči i izgleda konfuzno kako će to sve da funkcioniše, ali ćemo to da dogovorimo, zbog čega je sve to tu. Imaju različita iskustva i modeli za funkcionisanje dječije stolice, ali ono što je pravi smisao je da se dječije potrebe i prava i njihov glas na pravi način artikuliše. S obzirom da djeca nisu u prilici da glasaju i imaju svoje poslanike, ono je možda najbolji put da oni mogu da iskažu svoje potrebe na najutentičniji način i da ukažu onima koji ukažu na odluku o tome šta je ono što je njima jako važno.”

Tokom Dječije Nedjelje, kroz niz aktivnosti promoviše se svijest o pravima djece i potreba za njihovom zaštitom, a ovogodišnja manifestacija posebno je fokusirana na ulogu obrazovanja u ostvarivanju prava djece i njihovom budućem prosperitetu


Danka Zakić

Završila prvi i drugi stepen Ekonomskog fakulteta u rodnoj Bijeljini, a sticajem okolnosti kao master ekonomije počela da radi kao novinar i, sa skoro 30 godina, shvatila da je to nešto u čemu se pronalazi – rad na terenu i sa ljudima, a ne osam sati druženja sa ciframa. Bivši odbojkaš, ljubitelj pisane riječi i izražavanja unutrašnjih osjećaja i misli kroz pisanje, a istovremeno zaljubljenik u muziku i fotografiju. Obzirom na ljubav prema novinarskom poslu i fotografiji, rad bez radnog vremena je nešto što ne može da padne teško, jer je potrebno u svakom momentu pronaći nešto što drži pažnju i pruža relaksaciju i zadovoljstvo u poslu.