Da su mladi među najvećim potencijalima BiH svjedoče i maturanti Richmond Park koledža u Sarajevu, koji su na međunarodnom takmičenju adolescenata u naučnim i tehnološkim inovacijama osvojili su srebrnu medalju.

CASTIC je jedno od najvećih i najprestižnijih takmičenja za mlade tehničare i inovatore na svijetu. Ime ovog takmičenja prozašlo je od skraćenice koja se na našem jeziku odnosi na Naučno-tehničko kinesko takmičenje adolescenata.  Prvi put ovo takmičenje, organizovano od kineske naučno-tehničke asocijacije i ministarstva obrazovanja NR Kine, se održalo u Šangaju davne 1982, dok je naša zemlja po prvi put na ovom takmičenju učestvovala tek ove godine u Makau. No nedostatak iskustva na ovom takmičenju i više nego uspješno je kompezirano inovativnošću i znanjem naših predstavnika, Edvina Džidića iz Srebrenika i Muhameda Sinanovića iz Tešnja koji su sa ovog takmičenja u BiH donijeli Srebrnu medalju.

Bh delegacija na CASTIC 2019:
Mentor i vodič Jasin Hodžić i takmičari Edvin Džidić i Muhamed Sinanović

Ovaj dvojac u Kini nagradu je osvojio u kategoriji računarskih nauka i to sa izumom naziva “HELT”. Radi se o izumu koji se sastoji iz dvije komponente i to “pametnog kaiša” za hlače i aplikacije za pametni telefon. Kaiš ima zadatak da mjeri obim struka osobe, dok na osnovu dobijenih podataka i indeksa tjelesne mase aplikacija daje preporuke korisniku. Naš sagovornik, Muhamed Sinanović ističe da je osnovni zadatak ovog izuma prevencija pretilosti i čuvanje zdravlja korisnika.

Uzimajući u obzir da se pretilost, kao i druge pojave koji se vežu za nju, smatraju jednim od najučestalijih bolesti u 21. vijeku, ovaj izum itetako bi mogao pomoći prevenciji, što je i prepoznao stručni žiri na takmičenju CASTIC 2019. Međutim, činjenica da su maturanti srednje škole imali dovoljno znanja, vještina i mogućnosti da osmisle, ali i realizuju zamišljeni projekat veoma je fascinantna, a velike zasluge nose i profesori Richmond Park koledža.

Najveću podršku smo dobili od profesora naše škole, naših mentora, koji su nas usmjeravali tokom projekta. Ovaj projekat zahtijevao je rad u više oblasti, kako kompjuterskih nauka, tako i biologije.

Sve troškove učešća na ovom takmičenju ovi mladići su snosili sami. Kako se to često dešava u našoj zemlji, kada su pozitivne priče i promocija Bosne i Hercegovine u pitanju, nadležni u vlasti obično zakažu. Tako, kao i u većini drugih slučajeva, takmičari sami sebe  finansiraju na međunarodnim takmičenjima, dok se nadležni ministri, načelnici ili premjeri ne sjete ni po njihovom povratku uputiti barem formalnu čestitku. U drugim zemljama iz kojih su dolazili učesnici, kaže Muhamed, situacija je mnogo bolja. Međutim, unatoč tome Muhamed ne želi napustiti Bosnu i Hercegovinu, već je upisao Mašinski fakultet Univerziteta u Sarajevu, a kako ističe, prikupljena znanja i iskustva sa ovog i drugih takmičenja koristit će kako bi popravio situaciju u BiH.

Muhamedu Sinanoviću i Edvinu Džidiću čestitamo u ime redakcije Omaldisnkog programa, kao i profesorima Richmond Park koledža u Sarajevu, zahvaljujući čijoj podršci su ovi mladići uspjeli realizirati svoju ideju i donijeti BiH srebro na ovom međunarodnom takmičenju. Posebno vrijedi istaći da je naučni i istraživački talenat kod ovog dvojca još prepznat na BOSEPO takmičenju, koje se održava upravo u  organizaciji pomenute srednje škole i Internacionalnog univerziteta Burch.