Predsjednik Osnovnog suda u Bijeljini, potpisao je ugovore o saradnji sa Pravnim fakultetom Univerziteta u Istočnom Sarajevu i Pravnim fakultetom Univerziteta Sinergija Bijeljina kako bi na taj način nastavili prethodno dobru saradnju koja će na ovaj način biti proširena.
Sporazum između Osnovnog suda i Pravnih fakulteta u Bijeljini omogućiće studentima da na sistematičan način prođu studentsku praksu u Okružnim tužilaštvima, u Osnovnim i Okružnim sudovima, da prate proces i upoznaju se sa organizacijom pravosudnih institucija, kaže predsjednik Osnovnog suda Aid Hanušić. Intencija suda je da se na ovaj način studentima približi predstava kako izgleda postupak pred sudom i na taj način doprinese opredjeljenju studenata za budući rad u pravosudnoj instituciji.
“Ovim ugovorom obavezujemo se da ćemo pružati praksu studentima i da ćemo po pozivima Univerziteta davati svoja stručna mišljenja i sarađivati sa njima. S obzirom da imamo manjak pripravnika, pozivam mlade ljude koji su željni znanja da dođu, jer zaista se ovde mogu vrlo kvalitetno obučiti za buduće zanimanje. Nakon dvije godine u Osnovnom sudu u Bijeljini, oni su spremni da rade bilo koji pravni posao. Drago nam je da smo uključili fakultete u taj dio i da će se praksa obavljati u Sudu shodno ovom Ugovoru. Ponosni smo na to da smo u mogućnosti da pristupimo saradnji fakulteta na nivou RS i BiH i sudova.”
Dekan Pravnog fakulteta, Univerziteta Sinergija, Žaklina Spalević, istakla je da joj je zadovoljstvo nastaviti dugogodišnju saradnju sa Osnovnim sudom u Bijeljini, te da je akcenat Pravnog fakulteta Sinergija kvalitetna teorijska nastava i adekvatna praksa.
“Da bi teoretska znanja dobila svoju aplikativnu dimenziju, neophodna je saradnja sa pravosudnim organima. Nadam se da ćemo u budućnosti razvijati višestruku saradnju sa Osnovnim sudom u Bijeljini, u interesu, prije svega, naših studenata, a onda i šire društvene zajednice. Nadam se da ćemo sarađivati i sa Pravnim fakultetom UIS u naučnoistraživačkim projektima, ERASMUS projektima, projektima prekogranične saradnje i projektima sa lokalnom zajednicom i privrednom. Moje mišljenje je da će javno-privatno partnerstvo biti okosnica učešća u projektima u kojima inače učestvuju institucije naučnoistraživačke. Studenti imaju teoretsku nastavu kod nas na fakultetu i onda dolaze da prate suđenja sa profesorima koji su zaduženi na odgovarajućim predmetima i građansko-pravnu materiju i krivično-pravnu materiju na svim suđenjima.“
Prof. Goran Marković, dekan Pravnog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu, ističe da će potpisani sporazum doprinijeti nastavku studentske prakse koja se već godinama odvija u Osnovnom sudu u Bijeljini.
“Pravni fakultet organizuje studentsku praksu u više od 20 institucija, u pravosudnim institucijama, advokatskim kancelarijama, privrednim društvima, jedinicama lokalne samouprave u Istočnom Sarajevu, Bijeljini, Trebinju i u drugim gradovima u kojima studentska praksa može da se odvija. Dosta držimo do studentske prakse, zato što na našem fakultetu i univerzitetu u cjelini nastojimo da ostvarimo dva osnovna cilja – da školovanje bude besplatno i jeste besplatno za sve studente RS i Srbije. Drugi cilj je da školovanje bude kvalitetno, a da bi bilo kvalitetno, potrebno je da postoje kvalitetna teorijska predavanja i s druge strane da ona budu upotpunjena studentskom praksom kako bi pravna teorija i pravna praksa činile nerazdvojnu cjelinu. Sarađujemo i sa Okružnim sudom u Bijeljini i sa tužilaštvima, sa Osnovnim sudom u Sokocu, Okružnim sudom u I. Sarajevu, sa sudovima i tužilaštvima u Trebinju, a pokrenuli smo aktivnost uspostavljanja saradnje sa privrednim sudovima u Istočnom Sarajevu, Bijeljini i Trebinju.“
Potpisnici sporazuma su se složili da je ovo odličan način da se upotpuni studentska praksa i da se unaprijede znanja studenata na praktičan način.