U Mostaru je održana posljednja diskusija serijala “Mladi u…” koja se održava u okviru Projekta Mostar – Prostori koji pokreću. Cilj Agencije lokalne demokracije Mostar bio je prikazati mlade koji su uspješni u raznim poljima i koji su aktivni u društvu.
Događaj je organizovan u povodu obilježavanja Međunarodnog dana za postignuća, ustanovljenog kako bi se odalo priznanje onima koji ostvaruju izvanredne rezultate u područjima u kojima djeluju, s ciljem inspirisanja i stvaranja pozitivnog i poticajnog okruženja, prvenstveno za mlade ljude, ističe Selma Žuljević komunikacijska službenica LDA Mostar.
“LDA Mostar je organizovao Živu biblioteku pod nazivom ‘Razmisli o mladima’, što je ujedno i posljednji događaj iz serijala ‘Mladi u…’ koji se organizuje pod okriljem projekta ‘Mostar – prostori koji pokreću’ finasiran od Vlade UK. Okupio je 5 mladih ljudi na polju režije, glume, umjetnosti koji su ostvarili značajna postignuća. A u njihovim životnim pričama koje su isprepletene raznim izazovima i postignućima uspjeli su motivisati preko 40 mladih koji su bili dio događaja za rad na sebi ali i u lokalnoj zajednici.”
U foksu događaja bile su preporuke za donosioce odluka ali i predstavnike obrazovnog sistema.
“Događaj je bio prilika za donosioce odluka i predstavnike obrazovnog sistema da dobiju konstruktivne sugestije i preporuke koje su nastale prijašnjim događajima iz serijala, u sferi kulture, obrazovanja, nauke i politike. Ove preporuke imaju za cilj da približe donosiocima odluka ali i predstavnicima obrazovnog sistema profesorima koji rade u institucijama načine na koje se djelovanje u navedenim oblastima može poboljšati za dobrobit svih građana, pogotovo mladih. Neke od konkretnih preporuka koje možemo izdvojiti iz polja obrazovanja su uključivanje mladih u neformalno obrazovanje i poticanje mladih da idu na programe multikulturalne razmjene, jer smo zaista primijetili da ti programi uveliko utječu na širenje perspektiva mladih i oslobađanje predrasuda, ali i raznih negativnih stereotipa koje nam patrijarhalno društvo nameće. Što se tiče preporuka iz oblasti politike, to je svakako bilo da mladima daju priliku da se pitaju bez obzira jesu li uključeni u stranke ili aktivizam.”
Najvažnije preporuke iz ovog projekta tiču se uvođenja likovne i muzičke kulture u tehničke škole. Mladi su istakli da je važno naći adekvatne mehanizme približavanja kulturnih događaja za mlade.
“Ono što je važno naglasiti da mladi koji su bili dijelom stranaka, da su istakli da je važno poticanje i uvažavanje njihovih ideja. Iz oblasti kulture i umjetnosti imali smo preporuke prvenstveno od nevladinih organizacija da je potrebno uvest likovnu i muzičku kulturu u tehničke škole što bi doprinijelo da ti učenici ostanu u doticaju s umjetnosti nakon osnovne škole. Od mladih osoba smo dobili preporuku da kulturne institucije zaista trebaju početi koristiti moderne alate u kreiranju kulturnih sadržaja kako bi taj sadržaj bio primamljiv mladima. Trebaju više koristiti društvene mreže za približavanje događaja. Na ovaj način se obilježio međunarodni dan za postignuća koji je ustanovljen da se oda priznanje za mlade koji ostvaruju rezultate s ciljem inspiracije za mlade.”
Događaj je realizovan u okviru Projekta ”Mostar – Prostori koji pokreću” kojeg finansira Vlada Ujedinjenoga Kraljevstva. Nositelj projekta je People in Need (PIN), češka neprofitna, nevladina organizacija koja pruža humanitarnu i razvojnu pomoć u više od 30 zemalja širom svijeta.
Zajedno s PIN-om, ravnopravni članovi konzorcija su Everyday Peace Indicators (EPI), Omladinski Kulturni centar Abrašević (OKC Abrašević), Agencija lokalne demokracije Mostar (LDA Mostar) i NEŠTO VIŠE (NV).