Američki kutak u Bijeljini postoji već dvije i po godine i za to vrijeme su uspjeli da organizuju veliki broj radionica koji je privukao kako osnovce, tako i srednjoškolce i studente. Najveći problem u njihovom organizovanju aktivnosti napravila je pandemija virusa korona, koja je usporila, odnosno onemogućila bilo koju vrstu organizovanja radionica. Poslije više od godinu dana, počinju sa druženjem sa školarcima, a jedna od prvih radionica im je Mala škola novinarstva.
Pripremila Danka Zakić, novinarka OP-a.
Bijeljinski Američki kutak, otvoren je u maju 2019. godine i uspješno, odnosno nesmetano je radio i sprovodio svoje aktivnosti skoro godinu dana. Na mjesečnom nivou su imali bar jednu radionicu koju su bijeljinski učenici i studenti rado posjećivali. Pored radionica, omladinska udruženja koja nemaju svoje prostorije, koristila su prostorije Američkog kutka za organizovanje različitih sastanaka. U prvih godinu dana, pored redovnih aktivnosti, organizovali su i neke varijante izložbi, kao što je „Tri života sarajevske hagade“, obilježili su Dan pošta, kao i obuku u oblasti informatike starijih sugrađana. Dalibor Todorović, koordinator Američkog kutka kaže da su mladi Bijeljinci najviše zainteresovani za radionice fotografije, ali i informatike.
“Srednjoškolci su više zainteresovani za radionice tipa fotografija. što znači da im je i novinarstvo na neki način interesantno. Možda najviše pažnje obraćaju na neke radionice vezano za informatiku, što je trenutno jedna od interesantnijih stvari. Vidjećemo sad sa ovom novom radionicom vezanom za novinarstvo na koji način će to proći i da li da uopšte nastavljamo dalje. Ja se iskreno nadam da ćemo uspjeti i da ćemo na taj način možda podići više svijest o samoj profesiji novinarstva. Svi misle da je to neka lagana varijanta, da je to samo sjedi, napiši vijest, međutim, ima tu dosta više stvari.”
Prva radionica u oktobru, za koju misle da će naići na dobar odziv učenika, je Mala škola novinarstva. Kao i sve dosadašnje radionice organizator je Američki kutak, a ovaj put u saradnji sa Narodnom bibliotekom „Filip Višnjić“ Bijeljina. Cilj same radionice je da se mladi Bijejinci upoznaju sa profesijom novinara, da vide šta ustvari podrazumijeva pisanje vijesti, kako se dolazi do provjerenih informacija. Po riječima Todorovića najidealnije bi bilo da sve to što nauče, mogu u praksi da sprovedu i da to ne bude „suva teorija“ s obzirom da je teorijsko učenje jedno, a praktični primjeri, obično, nešto skroz drugo.
“Mala škola medija je prva radionica koju ćemo imati u oktobru u Američkom kutku, prva ovogodišnja škola u ovoj školskoj godini, prije svega, namjenjena je srednjoškolcima i studentima prve i druge godine fakulteta. Osnovni cilj ove radionice jeste da se oni na neki način upoznaju s tim kakva je to profesija, na koji način se spremaju vijesti i kako se istražuje i dolazi do relevantnih informacija koje su potrebne za pisanje jedne vijesti, kao i da se upoznaju sa samom profesijom novinarstva. Najidealnija varijanta bi bila, što se tiče radionice, znači da oni kroz neku praksu nauče sve to, da ne bude samo neka suva teorija. Međutim, ovo je sami početak, ja se iskreno nadam da ćemo uspjeti ubuduće da nastavimo sa ovom radionicom i da ih na neki način usmjerimo više ka toj profesiji.”
Todorović ističe da su se potrudili da i za predavača izaberu osobu koja ima iskustva i u pisanim medijima, u portalima, kao i u voditeljstvu, odnosno televizijskom poslu. Smatraju da je za mlade ljude, koji će možda sutra izabrati poziv novinara, jako bitno da kroz ovakvu radionicu i ovakav vid obuke, prođu kroz sve vrste medija i uoče sličnosti, ali i razlike. Ova radionica im predstavlja jedan vid nastavka radionice koju su već imali – medijska pismenost.
“Upoznaće se sa svim osnovama novinarstva – šta je vijest, kako se pravi, šta je prilog, šta je intervju i kako na platformama društvenih mreža oni mogu da prave vijest, da je objavljuju na ispravan način, vezano za teme koje su njima interesantne. Jedna od stvari na koje smo, takođe, htjeli da obratimo pažnju jeste da spojimo na neki način i taj neki pisani dio i sam javni nastup. Zbog toga smo izabrali predavača koji ima iskustva i kad su u pitanju internet portali, a i sam televizijski nastup. Mislim da nam je ovo trenutno potrebno, odnosno, ova radionica je u suštini nastavak prethodne radionice. Imali smo već ranije radionicu u Američkom kutku vezanu za medijsku pismenost i mislim da nam je to danas jedna možda jako bitna tema – na koji način prepoznati pravu od lažne vijesti znači šta čitati i na koji način čitati.”
Ova radionica je još jedna u nizu bijeljinskih radionica koje se organizuju u oblasti novinarstva, a ono što je zanimljivo i ohrabrujuće je da je sve više mladih zainteresovano da se bavi „pisanom riječju“ na ovaj način.