Četvrtu godinu zaredom, Tehnički klub Univerziteta “Džemal Bijedić” – BEST Mostar organizira Hackathon, programersko takmičenje otvoreno za srednjoškolce završnih razreda i studente iz cijele Bosne i Hercegovine. Ovo takmičenje će se održati u prostorijama INTERA Tehnološkog parka. Više o takmičenju saznajemo u razgovoru sa Enisom Džemidžićem, koordinatorom za odnose sa javnošću događaja Hackathon.

Šta je Hackathon i šta će učesnici moći naučiti na takmičenju Hackathon?

Enis: „Hackathon je takmičenje koje se održava već nekoliko godina zaredom, na kojem svi učesnici imaju priliku da nauče nešto novo, sarađuju sa renominarim mentorima, koji su uposlenici prestižnih IT firmi u Bosni i Hercegovini,  kao i stručni žiri od kojeg mogu dosta da nauče. Također, postoje i vrijedne novčane nagrade, za koje se takmičari bore, ali je bitno naglasiti da je sve prijateljskog karaktera.“

Koja je svrha organizovanja takmičenja Hackathon?

Enis: „Svrha organizovanja takmičenja Hackathon je prvenstveno promocija informatike i promocija znanja mladih. Kao što sam već i spomenuo, mladi imaju priliku da dosta nauče, ali i da se upoznaju sa sebi sličnim ljudima.“

Koji su dugoročni ciljevi Hackathona?

Enis: „S obzirom da se u sklopu naše organizacije, već četvrtu godinu održava Hackathon, mogu istaći da smo mi to već i pretvorili u neku tradiciju. Naravno, radimo na tome da ovo svake godine bude bolje i bolje i da takmičenje doživi ekspanziju. Da se održava,  zašto ne i na državnom nivou nekada.“

Za najuspješnije timove na Hacakthonu pripremljene su značajne novčane nagrade kako bi ih se dodatno motivisalo i nagradilo za njihov trud i uspjeh. Prvom mjestu pripremljena je nagrada od 2000KM, drugom mjestu nagrada od 1000KM,a trećem mjestu nagrada od 500KM. Važno je naglasiti i kako su koncepti takmičenja hackathona sveprisutniji kao dobar vid druženja, ostvarivanja kontakata i potencijalnih poslovnih prilika u IT industriji.


Fuad Vojniković
Fuad Vojniković dio je BHRT-a još od 2016. godine, prvo kao član Dječijeg programa BHR1 a ekipi Omladinskog programa priključio se početkom 2020. godine. Iako ima bogato iskustvo, najmlađi je član ekipe. Pored rada u novinarstvu, Fuad studira medicinu. Najdraže teme su mu promovisanje mladih uspješnih i potencijalno uspješnih ljudi iz oblasti nauke, kulture, sporta, aktivizima i umjetnosti.