Na prvi pogled zvuk i osjećaj. Mnogi bi rekli da glumac “samo” treba da nauči svoj lik, izađe na scenu i odglumi. Međutim, to baš nije tako. Iza njega su godine rada, truda, ulaganja i prvenstveno, školovanje.
Gradsko pozorište “Jazavac” iz Banjaluke, gostovalo je pred bijeljinskom publikom a u prvi plan ističu što je Bijeljina poslije toliko godina dobila pozorište koje je zaživjelo. Glumci Miljka Brđanin i Velimir Blanić objašnjavaju da gluma nije samo hobi kojim se neko bavi zato što ga voli, već da su iza njih godine učenja, školovanje, obrazovanje. Banjaluka je jedan od rijetkih gradova u Republici Srpskoj koja ima svoju Akademiju glume, nekoliko pozorišta i veliku scenu, gdje glumci mogu da rade. Bijeljina po tom pitanju, ne zaostaje, s obzirom da već nekoliko godina unazad ima svoje pozorište, ali i Glumačku akademiju koja je iznjedrila brojne talentovane glumce.
Miljka: “Jako je bitno da se u regionu razvija pozorišna scena. Ona ne može ostati samo u Banjaluci. Mi imamo tu sreću da imamo nacionalno pozorište. Dobili smo Akademiju umjetnosti, prvo u Banjaluci, kasnije se otvorila i u Bijeljini. Ljudi se školuju za ovaj posao i prosto je dužnost svih nas da pozorišnu scenu razvijemo u regionu. Scene se razvijaju lagano. Gradiška je dobila svoje pozorište, Prijedor već odavno ima svoju scenu. Mislim da je to normalno da svaki građanin RS ima pravo na pozorišnu umjetnost. To je nemoguće činiti. Dobro je da se scene otvaraju, treba ih podržati i stati uz njih. Jedna naša studentkinja iz Banjaluke, zaposlena je ovdje i to je suština. Mi školujemo ljude za ovaj posao i oni treba da imaju prostor da rade, a to podrazumijeva sve gradove koji su u RS.”
Velimir: “Pored toga što sam po profesiji glumac, inače sam i vanredni profesor na Akademiji umjetnosti u Banjaluci. Predajem glumu i ove godine upisujemo novu klasu glume. Prijemni će biti u junu, 26. juna tačnije. Pozivam sve zainteresovane da dođu, da probaju. Ako su za to, biće primljeni i imaće priliku da čitav život rade ono što vole i da uveseljavaju, da tuđe živote čine ljepšim.”
Miljka: “Gradsko pozorište “Jazavac” je relativno mlado pozorište koje je isto krenulo maltene bez scene i nakon toliko godina postalo je ozbiljna kuća koja puni sale i koja je gradu Banjaluci donijela mnogo stvari. Imamo Narodno pozorište, imamo dječije pozorište, imamo Gradsko pozorište “Jazavac”, “Nevit” Teatar, studentsko pozorište. Unutar Banjaluke se razvijaju pozorišta i samim tim je logičan put da se razvijaju i u drugim gradovima RS.”
Bez kulture sredine teško žive i opstaju na pravi način, a da bi se razvijale u pravom smjeru, potrebno je da ulažu u scene, pozorišta, škole, akademije.