Brazilska jiu-jitsa je postao itekako popularan sport na prostoru Bosne i Hercegovine. Ova relativno mlada borilačka vještina ima tendenciju da bude priznata i kao olimpijski sport. Bosna i Hercegovina može se pohvaliti da ima jednog od najboljih mladih boraca brazilske jiu-jitse na svijetu. Faruk Vejo, petnaestogodišnji mladić koji se bori pod zastavama kluba BJJ „Arena“, ima čast da nosi titulu trećeg najboljeg borca, osvojene na svjetskom prvenstvu. Sa Farukom smo razgovarali o bjj-u, njegovim nastupima, ozljedama kao i budućnosti.

OP: Faruk, sa samo 15 godina ostvaruješ izvanredne uspjehe i rezultate u brazilskoj jiu jitsii? Kako je sve krenulo? Kada ti je u glavi sinulo da je to pravi sport za tebe?

Faruk: „Brazilskom jiu-jitsom se aktivno bavim još od svoje 13. godine. Sport me oduvijek privlačio, a pogotovo borilački sportovi. U svoje slobodno vrijeme, odlučio sam iskoristiti za treniranje i maksimalno se posvetiti usavršavanju borilačkih vještina. Moj trud se isplatio, pa sam već 2019. dobio prvu medalju, što me dodatno motivisalo da, nastavim dalje i da se još više trudim. Od tada su se na moju sreću nizali samo uspjesi, a posebno bih istaknuo osvojeno treće mjesto na ovogodišnjem Svjetskom Prvenstvu u Abu Dabiju i zlatnu medalju na takmičenju u Beogradu. Moram biti iskren da je sve krenulo od moje porodice, moj otac se uvijek bavio sportom. Jednom prilikom sam otišao sa njim na trening i od tada nisam prestao trenirati. Treniranje mi se dopalo, pa sam se i vremenom odlučio profesionalno baviti ovim sportom.“

OP: Koliko često treniraš? Postoji li trenažni dio u jiu jitsi na koji posebno moraš posvetiti pažnju?

Faruk: „U suštini treniram po najmanje dva sata, dok u pripremnom dijelu, odnosno pred takmičenje, treniram dva puta dnevno. Treninzi su mi fizički iscrpni, ali za mene predstavljaju satisfakciju jer se bavim onim što volim. Brazilska jiu- jitsa je naporan i težak sport, koji traži mnogo odricanja i ovim sportom se mogu baviti osobe samo one koje ga vole. Kada govorimo o samom treningu, bjj zahtijeva ozbiljan pristup, koji uključuje usavršavanje tehnike, snage, kardio vježbe i regulisanje ishrane.“

OP: Kakvu ulogu igra ishrana u bjj-u?

Faruk: „Ishrana igra veliku ulogu, s obzirom da trening mora biti ujednačen sa režimom ishrane. Neprihvatljivo je unošenje nezdrave hrane poput visokokaloričnih namirnica, masnoća ili gaziranih sokova. Svaki pojedinac mora imati plan i program ishrane, ukoliko hoće da napravi odličan rezultat. To zahtjeva odricanje od mnogih prehrambenih artikala, ali je riječ o pozitivnom odricanju, koje u konačnici daje dobre rezultate.“

OP: Šta za tebe znači trening i sport?

Faruk: „Za mene su trening i sport način zdravog života, ne samo fizičkog, već i mentalnog. Osoba koja se aktivno bavi sportom i jednostavno živi zdrav život, koristan je član zajednice. Ja sam u ovim godinama zauzeo jasan stav da je bolje baviti se sportom i raditi na izgradnji sebe, nego što bi rekli, dangubiti.“

OP: Da li si se susretao sa povredama i bojiš li se povreda?

Faruk: „Povreda je bilo i to je sasvim normalno, jer se radi o borilačkom sportu. Ne postoji sportista koji se aktivno bavi sportom, a koji neij u određenom vremenskom periodu zadobio povredu. Na svu sreću i zahvaljujući mojem oprezu, za sada je sve dobro prošo. Strah od povreda nemam, jer u borilačkim vještinama strah je možda najveća opasnost koja vreba, ali svakako ima opreza.“

Kako ulaziš u meč? Staložen i smiren ili pod blagim pritiskom i tremom?

Faruk: „Ja ulazim staložen i smiren. Trema i pritisak čine čuda, ali negativna trema guši sposobnost pojedinca da pravovremeno odgovori na akcije, što se na kraju negativno odražava na rezultate. U borilačkim vještinama je iznimno važna smirenost i staloženost. Mislim da, osobe koje nisu u stanju djelovati pod psihičkim i fizičkim pritiskom nisu za ovog sporta.“

Kakvi su tvoji planovi za budućnost i šta je ono najviše što bi volio postići?

Faruk: „Moj plan je da osvojim svjetsku medalju i da, ukoliko jiu-jitsa postane olimpijski sport, u narednom periodu dođem do samog vrha i osvojim olimpijsku medalju za Bosnu i Hercegovinu. Naravno i da uđem u top deset najboljih jiu-jitsu sportista na svijetu.“

Za brazilsku jiu jitsu gotovo da ne postoje dobna ograničenja. Ovu borilačku vještinu, često nazivanu i ljudskim šahom, možete pokušati trenirati i u najtrofejnijem klubu u BiH, za koji nastupa Faruk, BJJ „Arenu“.  Za više informacija o samim treninzima pronađite na njihovom instagram nalogu arena.bjj1. Faruku želimo mnogo uspjeha i nadamo se da će se i ova vještina uvrstiti u olimpijske sportove, te da će nam Faruk jednog dana donijeti najveća sportska znamenja.


Fuad Vojniković
Fuad Vojniković dio je BHRT-a još od 2016. godine, prvo kao član Dječijeg programa BHR1 a ekipi Omladinskog programa priključio se početkom 2020. godine. Iako ima bogato iskustvo, najmlađi je član ekipe. Pored rada u novinarstvu, Fuad studira medicinu. Najdraže teme su mu promovisanje mladih uspješnih i potencijalno uspješnih ljudi iz oblasti nauke, kulture, sporta, aktivizima i umjetnosti.