EuRegMe, odnosno Europski regionalni sastanak internacionalne Federacije studenata medicine, održan je od 7. do 15. aprila ove godine. Riječ je o projektu koji se održava svake godine u aprilu i okuplja preko 350 studenata iz Europe. Da Bosna i Hercegovina ugosti ovaj veliki događaj uz podršku svojih kolega i kolegica potrudila se, Amina Al Tawil, studentica pete godine Medicinskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, potpredsjednica za unutrašnja pitanja u Udruženju studenata medicine u Bosni i Hercegovini (BoHeMSA) te glavna organizatorica cjelokupnog pothvata. Kao domaćin ovako velikog događaja, udruženje se suočilo s nizom izazova, a jedan od glavnih jeste i sama podrška za organizaciju.
OP: Možete li nam reći nešto više o Udruženju studenata medicine koje vodite?
Amina: „Udruženje studenata medicine u Bosni i Hercegovini je nevladina neprofitna organizacija, čije članstvo čini više od 500 studenata medicinskih fakulteta u Bosni i Hercegovini. Mi smo prisutni na četiri fakulteta, u Sarajevu, Tuzli i Zenici, a aktivno djelujemo kao udruženje od 1993. godine. Ono čime se mi bavimo, jeste prije svega da radimo na učenju aktuelnih tema iz svijeta medicine te se fokusiramo na dvije kategorije, od kojih je upravo ta medicinska edukacija, a s druge strane bavimo se volonterizmom i aktivizmom u društvenoj zajednici.“
OP: Kako ste uspjeli osigurati Sarajevo kao domaćina Europskog regionalnog sastanka internacionalne Federacije studenata medicine?
Amina: „Ispred Bosne i Hercegovine smo u aprilu prošle godine u Portugalu na istoimenom skupu, jednoglasno izabrani za domaćina upravo tog europskog regionalnog sastanka. Inače, svako udruženje ima pravo da piše aplikaciju za sami događaj, a taj čitav proces je trajao mjesec dana. Zato što sama aplikacija uključuje detalje od smještaja, socijalnog programa, tematskih večeri, do lokacija dnevnog programa. Bio je veliki izazov razmišljati godinu dana unaprijed. Baš prošle godine na tom događaju, bili smo jedna od najmanjih delegacija, ali vjerujemo da će upravo to što ovaj projekat donosimo u Bosnu i Hercegovinu, motivisati naše studente da upravo traže ovakve prilike i da predstavljaju Bosnu i Hercegovinu na tim internacionalnim eventima. Inače, ovo je 20. događaj po redu, a neki od prethodnih lokacija gdje se dešavao kroz godine uključuju: Vilnius, Moskvu, Antalyu i Atinu.“
OP: Koji su glavni izazovi s kojima ste se suočili u organizaciji sastanka?
Amina: „Glavni izazov koji imamo je obim samog događaja. On se proteže kroz deset dana,a obuhvata čak deset gradova. Kao organizacija, ali i pojedinci koji rade u ovoj organizaciji, do sada se uistinu nismo susretali ni s čim sličnim. Bilo je potrebno dosta vremena da regulišemo te neke osnovne stvari, od smještaja, prijevoza i obroka. Kada bi sad krenuli s organizacijom istog događaja, da bi nam sve išlo s dosta manje truda. Ne treba uopšte ni pominjati problem finansija, gdje smo mi kroz jedan duži period, pošto radimo u organizaciji preko godinu dana, stajali u neizvjesnosti hoće li isti događaj biti održan.“
OP: Kako ste riješili problem s nedostatkom podrške vlasti u organizaciji ovog događaja i kakvu podršku očekujete od lokalne zajednice u organizaciji sastanka?
Amina: „Na našu veliku radost, moram da podijelim jednu informaciju, a to je da je trenutno u proceduri naša molba za podršku koja je upućena Gradu Sarajevu i gradonačelnici Karić, tako da smo optimistični oko finalnog ishoda. Ujedno nas je podržala i Općina Centar, a među sponzorima imamo i Ljekarske komore Federacije Bosne i Hercegovine i Kantona Sarajevo. Kao neku podršku, također bih izdvojila onu od Medicinskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, koji je ovaj projekat prepoznao na samom početku organizacije, a naše studente čeka i materijal doniran od Turističke zajednice Kantona Sarajevo. S druge strane, od lokalne zajednice dobili smo velike pohvale prvenstveno za tu hrabrost u preuzimanju projekta, a onda imamo i pomoć tamo gdje je uistinu nismo očekivali. To uključuje i Akademski kulturni centar Univerziteta u Sarajevu „Seljo“, Asocijaciju studenata Akademije scenskih umjetnosti u Sarajevu, pa do lokalnih poduzetnika koji su naš projekat obogatili svojim produktima i proizvodima. Tako da, zaista u samom finišu projekta, dobili smo nužnu podršku da osiguramo stabilnost projekta.“
OP: Kakve rezultate očekujete glede konferencije i kako će konferencija doprinijeti razvoju medicine u Bosni i Hercegovini?
Amina: „Ja lično i ostatak organizacionog tima, vjerujemo da će sama konferencija postići veliki uspjeh. Prije svega u promociji znanja i kompetenciji naših studenata, jer mi prije svega predstavljamo studente, a onda je i pored toga ovo odlična prilika za promociju kulture naše države i naravno turizma. Ako se vratimo na sam cilj sastanka, koji uključuje unaprjeđenje sposobnosti i znanje studenata medicine, umrežavanje studenata, kao i otvaranje prilika za saradnje i volonterizam u drugim zemljama, mi se nadamo da će upravo naši studenti biti ti koji će prisustvom na projektu najviše profitirati od njega. Vjerujemo da će se motivisati i da prepoznati da aktivno koriste te internacionalne prilike, koje upravo mi predstavljamo na ovom događaju. A taj drugi realni ishod kojem se nadamo jeste aktivacija studenata u našoj zajednici, ali naravno i u vlastitoj edukaciji. Ne možemo očekivati od formalne edukacije da dobijemo sve ono što je potrebno da budemo sutra izvrsni. Budući da se medicina kao nauka mijenja velikom brzinom, tako da ni najbolji silabus to ne može upratiti. Upravo o tome se i radi na ovom meetingu, u inostranstvu je prepoznata manjkavost samih silabusa i obrazovnih sistema, studenti kreiraju ono što im nedostaje te su i dobrim dijelom zaslužni za sposobnostima kojim vladaju. Na prvom mjestu bih tu pored medicinskih znanja stavila neki soft skills i druge sposobnosti koje su jako bitne za uspješnu karijeru.“
Za kraj, Amina kaže da su njeni i planovi i njenih kolega glede budućnost Udruženja ambiciozni, a organizacija ovog događaja pokazuje njihovu odlučnost u ostvarivanju ciljeva.