U Bijeljini je održana radionica za mlade u okviru projekta – „Ko se tuče taj se ne voli – mladi protiv nasilja u adolescentskim vezama“. Projekat podržava Austrijska ambasada u BiH i ima za cilj da doprinese smanjenju i prevenciji nasilja u adolescentskim vezama kroz edukaciju i kampanje podizanja svijesti šire javnosti.
Programski koordinator Fondacije „Lara“ iz Bijeljine Dragana Petrić ističe da ova organizacija već 25 godina radi na sprečavanju nasilja, prije svega nad ženama i djecom, ali da su se susretali i sa ostalim vrstama nasilja kroz rad sa mladima. Kako kaže, nisu se previše bavili pitanjem nasilja u adolescentskim vezama, ali su kroz mali projekat, koji je podržala austrijska Ambasada u BiH, pokušali da skrenu pažnju na problem nasilja u vezama mladih koje je veoma prisutno
Jako je učestalo i specifičnost ove vrste nasilja je to što je obostrano. Ispoljava se najviše u digitalnom obliku, onlajn svijetu, kroz emocionalno i psihološko nasilje koje veoma često prerasta u fizičko. S jedne strane, pokušavamo da edukujemo mlade o načinima prevencije i sprečavanja nasilja, a u isto vrijeme pokušavamo da radimo na njihovoj mobilizaciji kako bi postali svjesniji, da bi bili malo više građanski aktivni i bavili se pitanjima koja se direktno njih tiču. O ovoj vrsti nasilja rađeno je malo istraživanja i analiza, dok je IV fondacija 2016. godine radila istraživanje na teritoriji BiH o prisutnosti i percepcijama mladih u adolescentskim vezama koje je pokazalo da je skoro dvije trećine ispitanika preživjelo neki oblik nasilja u svojim trenutnim ili prethodnim vezama.
Adolescencija je poseban period u odrastanju koji sa sobom nosi buru emocionalnih promijena i, prema riječima Vedrane Rakić, sistemskog, porodičnog psihoterapeuta i predavača radionice u okviru projekta “Ko se tuče taj se ne voli – mladi protiv nasilja u adolescentskim vezama“, sve emocije u tom periodu su vrlo naglašene, tako da je i stanje poput zaljubljenosti i doživljaja ljubavi poprilično burno.
Adolescenti ih doživljavaju vrlo duboko. S druge strane, adolescenti nemaju dovoljno životnog iskustva i znanja kako se stupa i održava partnerska veza i zato budu vođeni uvjerenjima koja ih okružuju. Oni u današnjem društvu gledaju kako je nasilje normalizovano i vrlo često nisu sigurni šta je ispravno, a šta neispravno ponašanje kada se vode nezdravim uvjerenjima. ”Crvene zastavice“ uveliko treba da se „podižu“ kada dođe do disbalansa moći i „kontrole“ u vezama.
Radionici su prisustvovali i aktivisti bijeljinske „Vizije mladih“ koji su željeli pobliže da se upoznaju sa situacijama koje ne treba da trpe u okruženju i vezama. Valentina Stanković, aktivista „Vizije mladih“, kaže da nemaju teorijsku osnovu po ovom pitanju, niti ih u školi uče kako da prepoznaju problem, prije nego postane toliko veliki da ne mogu sami da se bore protiv njega.
Svjedoci smo svakodnevnog nasilja u različitim oblicima. Kao mlada osoba, mislim da je ova tema veoma važna da znamo da li se možda sad nalazimo u situaciji početka nasilja u vezama ili ćemo se naći, a nismo dovoljno upućeni kako bismo se na vrijeme sklonili i zaštitili. Ova tema je veoma važna i mislim da bi mladi trebali da se upute i da vide i budu spremni da reaguju bez straha
Kroz edukativnu radionicu, koja se zasnivala na teorijskom i praktičnom dijelu, učesnici su imali priliku da se upoznaju o osnovama fenomena nasilja sa fokusom na nasilje u adolescentskim vezama, njegove uzroke, posljedice, pojavne oblike, ali i načine prevencije i intervencije.