Kao jedna od najnagrađivanijih bosanskohercegovačkih predstava u prošloj pozorišnoj sezoni, “Gospođica” Narodnog pozorišta Republike Srpske, savršeno pokazuje jednostavnost dramatizacije proznog predloška, u kojoj se “samo”, nastojalo pronaći i sačuvati dušu Andrićevog romana, podredivši tom cilju gotovo sve pojedinačne teatarske elemente i ne tragajući pretjerano za složenijim teatarskim autorskim glasom, a ne želeći se odreći liričnosti onoga književnog. Podrediti dakle sve, pa čak i režiju Đurđe Tešić koja je teatarski jezik i beskonačni prostor teatra morala staviti u ograničeni prostor književnih korica. Tako scenografija predstave u potpunosti ostvaruje monumentalnost ideje rediteljskog koncepta jednog životnog puta na kojem se likovi susreću, dolaze i odlaze, sa uvijek spremljenim koferima zlu ne trebalo, u kojima je najmanje spremljene odjeće, a mnogi više sjećanja, osjećanja, žudnji i strasti, jer kako je zapisao Andrić:

“Svaka istinska, velika strast traži samoću i bezimenost. Čovek koji služi svojoj strasti želi da ostane neviđen i neznan, nasamo sa predmetom svoje strasti i o svemu dragom voli i ume više i bolje da govori nego o tome što je glavni predmet njegovih misli i želja”.

Slađana Zrnić je taj životni put osvojila naslovnom ulogom, putujući kroz Andrićev karakter čistom glumačkom magijom u kojoj prepoznajemo velikog romanopisca, sa spektakularnim završnim monologom u kojem se spoznaje sva tragičnost njene sudbine. “Gospođica” je predstava u kojoj se, uprkos narativnom postupku u kojem je rediteljsko najviše žrtvovano, u najvećoj mjeri nadopunjuju svi pojedinačni elementi teatarskog čina: scenografija, kostim, muzika, svjetlo i glumačka igra, stvarajući tačnu sliku epohe koju je Andrić tako vješto opisao.


Mirza Skenderagić
Mirza Skenderagić je rođen u Sarajevu 1986. godine. Diplomirao je žurnalistiku na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu 2009. godine, a 2018. dramaturgiju na Akademiji scenskih umjetnosti, također u Sarajevu. Dobitnik je stipendije Fondacije Karim Zaimović za 2014. godinu. Njegov dokumentarni film “Ja mogu da govorim” osvojio je Zlatnu jabuku na 13. bosanskohercegovačkom filmskom festivalu u New Yorku, te priznanje na Pravo Ljudski Film Festivalu 2016. godine. Za dramu “Probudi me kad završi“ 2016. godine osvojio je Heartefactovu nagradu za najbolji regionalni savremeni angažovani dramski tekst. Objavio je veliki broj autorskih tekstova, studija, eseja, filmskih, književnih i teatarskih kritika, recenzija, intervjua i kratkih priča. Trenutno je član redakcije Dramskog i dokumentarnog programa Radija BiH.