U današnjem digitalnom modernom dobu uvriježeno je mišljenje da smo izloženi pretjeranom zračenju. Pametni telefoni, satovi, bežične slušalice, wi-fi uređaji. Svi rade na principu određenog zračenja, a koliko je to zapravo štetno po naše zdravlje odgovor smo potražili u Centru za zaštitu zračenja pri Institutu za javno zdravstvo Republike Srpske.

Mićo Todorović stručni je savjetnik za zaštitu od zračenja u Centru za zaštitu od zračenja pri Institutu za javno zdravstvo RS. te govori šta je to zapravo zračenje, osvrnuvši se sa na propisane granične vrijednosti koje su dosta niže u BiH u odnosu na EU.

 „Za početak da vam kažem da je zračenje prirodna pojava koja predstavlja prenos energije prostorom. Po vrstama imamo jonizujuće i neionizirajuće. Što se tiče mobitela, tu je u pitanju joniziraujuće zračenje, dakle ne stvaraju se joni. Mobilni telefoni i svi uređaji koje koristimo poput pametnih satova ili bluetootha ne mogu da funkcionišu bez energije. Energija koja se prostire prostorom i uticaj na zdravlje..to je sad diskutabilna stvar. Postoje zakoni i pravilnici koji regulišu to. Proizvođači mobitela prije nego puste telefone u prodaju testiraju se u laboratoriji i svaki telefon, odnosno ono uputstvo koje dobijete, sadrži informacije i ta informacija je način da se sazna za postojeće određene granice koje su definisane. Granice za BiH su niže nego granične vrijednosti u EU, ali više nego u Kini, Rusiji, Bugarskoj ili Rumuniji. Stav EU je da zemlje mogu imati propisane granične vrijednosti koje su date preporukama EU ili niže. Međunarodna regulatorna agencija propisuje granične vrijednosti i preporuke a na zemljama je kako će to usvojiti.“

Iako je opšte mišljenje i ocjena laika da postoji veza, stručno gledano, ne može se naći potpuna poveznica između bolesti koje pogađaju društvo i zračenje od uređaja koje koristimo u današnjem dobu.

„Mi smo izloženi štetnim efektima zračenja zraka koji udišemo, hrane koju jedemo.. Ne možete sve neželjene efekte pripisati telefonima. Mi blagodeti tehnologije ne možemo da koristimo ako ne postoji to zračenje. Emisija energije kod WiFI uređaja nije značajna ako se kupi adekvatan uređaj. Naprimjer, ljudi koji žive u dvosobnom stanu od 60 kvadrata treba da kupe uređaj koji je manje snage, čiji je domet manji i manje će biti izloženi. Mnogo su značajniji izvori zračenja mikrotalasne pećnice i novih električnih šporeta koji imaju indukcione ringle. To  su značajni izvori i kad se koriste ti uređaji ne treba se naslanjati ni na šporet ni na mirkovalnu.“

Postoje i mnoge teorije zavjere o štetnosti 5G mreže kao i HAARP-a. Posebna je vrsta medicinskog zračenja.

„Mi imamo jednu varijantu mreže 5G i to je 4G. Tehnološka rješenja za 4G i 5G mrežu su jako slična, razlika je što 5G mreža tehnološki omogućuje brži prenos podataka. Bilo kakva priča o efektima, posebno 5G mreže nije razumna. Moj stav je da je HAARP sklop radara i emisionih antena koje se koriste u naučne svrhe. Priča o HAARP-u je diskutabilna, pogotovo u našoj zemlji, jer je daleko od nas. U RS postoji zakon o zaštiti od nejonizirajućih zračenja od 2005, a u Federaciji ga nema ni danas. Državna regulatorna agencija je objavila pravilnik koji se tiče graničnih vrijednosti za medicinu i nalaže laboratorijima u Institutu za javno zdravstvo kontrolu rada tih uređaja. Koliko se često treba izlagati jonizirajućim zračenjima zavisi od nadležnog ljekara. On uvijek vodi računa  da bude najmanje moguće razumno.“