Platforma studentskog start-up-a Calvaria u finalu takmičenja u Splitu


Calvaria je startup ideja mladih budućih ljekara i farmaceuta koji su na Drugom međunarodnom sveučilišnom startup natjecanju ušli u sami vrh najboljih startup ideja. Razgovarali smo sa Farukom Gutićem, jednim od članova Calvarije.

OP: Faruk za sve one koji te ne znaju, možeš li nam se predstaviti?

Faruk: „Moje ime je Faruk Gutić, ja sam student pete godine Medicinskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu i predstavnik budućih ljekara i farmaceuta ispred tima Calvaria.“

OP: Za početak, nedavno je održano Internacionalno studentsko Start-up takmičenje u Splitu. Uz još nekoliko svojih kolega iz oblasti medicine i farmacije napravio si zapažen rezultat, sve to pod okriljem tima Calvaria. Prije svega objasni nam šta je zapravo projekat Calvaria i koju ideju ona promoviše?

Faruk: „Da, kao što se i kazali, mi smo učestvovali na Internacionalnom studentskom startup takmičenju u Splitu sa našim timom Calvaria. Calvaria žargonski prevedeno sa latinskog jezika predstavlja svod lobanje. To su u suštini pljosnate čvrste kosti koje štite ležeće moždane strukture i upravo tom simbolikom predstavili smo našu platformu. Naša platforma koja povezuje studente medicinskih usmjerenja, odnosno studente medicine, stomatologije, zdravstvenih studija, veterinarskih nauka sa profesionalnim iskusnim mentorima u njihovim strukama. Ideja koju promoviše Calvaria je transgeneracijski prijenos znanja i iskustva i vještina koje dolaze iz ovih prirodnih nauka. Na takav način moguće je prenijeti kvalitetno znanje i teorijsko i praktično. Također, ovdje govorimo i o  istraživačko-razvojnim projektima iz ovih prirodnih nauka koje su od krucijalne važnosti sada, kako za našu svakodnevicu, tako i za naše kolektivno i društveno zdravlje.“

OP: Vratimo se na samo takmičenje, koliko je trajalo, koliko je ekipa učestvovalo i sa kakvim ste se konkurentnim startup idejama susreli?

Faruk: „Kada govorimo o samom takmičenju, mi smo na njemu učestvovali i kao predstavnici Univerziteta u Sarajevu i predstavnici ispred Bosne i Hercegovine, iako smo na to takmičenje otišli svojim ličnim sredstvima. Mislim da vjerovatno niko nije ni znao da se mi takmičimo na jednom takvom takmičenju. Ukupno je učestvovalo 34 tima iz preko 10 zemalja sa 16 univerziteta, među kojima su bili svakako domaćini Hrvatska, Slovenija, zatim Španija sa svojim sveučilištima u Malagi, SAD, Poljska sa svojim sveučilištem u Gdanjsku, zatim Latvija, Malta i Indija. U ovakvoj jednoj konkurenciji mi smo imali priliku da budemo učesnici finala. Kada govorimo o konkretnim idejama sa kojima smo se takmičili to su između ostalog bile i platforma sa za automatizaciju i optimizaciju sportskih regata, zatim inovativne mikrokapsule u koje se injektiraju bioaktivne hranjive tvari i tako dalje.“

OP: Kako je organizovan sistem bodovanja?

Faruk: „Samo takmičenje se sastojalo od tri dana. Prvog dana smo imali priliku da se upoznamo sa sucima. Suci su dolazili iz 11 različitih zemalja koje su ujedno bile i predstavnice velikih korporacija, odnosno bili su u ulozi investitora. Dolazili su iz Poljske, Njemačke, SAD-a, Hrvatske, Slovenije, tako da je zaista bila to raznovrsna struktura samih sudaca. Bili smo podijeljeni u četiri grupe po osam timova. U prvoj rundi gdje su dva najbolja tima prošla u finale, mi smo bili smješteni u posljednjoj, četvrtoj grupi, gdje smo zajedno ostvarili prolaz u finale sa našim kolegama. U finalu smo od osam timova izvojevali visoko četvrto mjesto sa svega par bodova razlike iza trećeg mjesta. Bodovalo se zaista sve, od same prezentacije koja traje pet minuta, u kojoj Vi morate objasniti Vašu ideju, kompetencije Vašeg tima, predstaviti biznis sliku, finansijsku konstrukciju ideje, istraživanje koje ste imali kada govorimo o samom tržištu, proizvod i prototip onoga o čemu govorite. Nakon toga imate pet minuta pitanja žirija, gdje su mogli da postave bilo koje pitanje vezano za ono što smo mi kazali u prezentaciji ili možda nismo. Na osnovu svega toga su se dodjeljivali bodovi i na takav način i u suštini je i formirana konačna rang lista. Naravno, takmičenje je organizovano na engleskom jeziku i u finalu smo imali priliku da našu ideju predstavljamo pred 11 sudija gdje je svako imao priliku da postavi pitanje.“

OP: Ko je zaslužan za nastanak Calvarije?

Faruk: „Glavni i odgovorni krivac za to je svakako moj tim, zajedno sa mnom. Calvaria predstavlja platformu koja je spojila, već do sada, postojeće brendove koji su postojali uključujući ABCdoc platformu, koja je omogućavala studentima pisanje naučnih radova i članaka i te iste radove publicirala. S druge strane, naše nevjerovatne fenomenalne kolegice sa Farmaceutskog fakulteta u Sarajevu sa svojom platformom RemediesLab, gdje su na takav način komunicirali i sa studentima i sa farmaceutskim kompanijama nudeći im kristalno jasnu sliku trenutnog stanja i naravno treća platforma podcast Anamneza, koji u suštini predstavlja strukovni podcast usmjeren traganju ka odgovorima pacijenata i način na koji oni prolaze kroz iskustvo odgovarajućeg oboljenja. Calvaria je u suštini jedan multidisciplinarni spoj medicinskih nauka koje su egzistirale u samom Sarajevu.“

OP: Nakon osvojene nagrade, kakvi su Vaši planovi za budućnost?

Faruk: „Nakon dolaska iz Sarajeva, raspored nam je veoma zgusnut, mnogo je planova u budućnosti. Naš prioritet jeste da već sljedeće sedmice u Rijeci postavimo, unaprijedimo i standardizujemo svu našu dokumentaciju, naš finansijski okvir onako kako je to najbolje kako bi se u jednom trenutku se pripremali za izlazak na tržište EU, kada govorimo o našoj platformi. Već ove sedmice se nalazimo i na simpoziju farmaceuta u Sarajevu, tako da imamo mnogo aktivnosti. Osnovni cilj nam je da do kraja godine naša platforma zaživi i da je i studenti, profesori, doktori, farmaceuti, stomatolozi, farmaceutske kompanije, ali svakako i privatne praksa imaju na raspolaganju i korištenju. To bi bilo ostvarenje naših snova i ciljeva za ovu godinu.“

Tim Calvarije sa svojom platformom već ima ozbiljne vizije i aktivnosti koje ih po povratku iz Splita iščekuju. Predviđaju da će svi ljudi koji imaju dodir sa medicinskim grupacijama moći u praksi koristiti njihov patent ideju već naredne godine. Treba napomenuti da ovaj tim ljudi, pored Faruka čine Studenti Univerziteta u Sarajevu, Sumeja Hadžalić, Ema Hadžić, Selma Terzić i Faris Salihbašić.