U HNK je počela kampanja o podizanju svijesti u borbi protiv trgovine ljudima. Bosna i Hercegovina je službeno identificirana kao zemlja porijekla, tranzita i odredišta za djecu, žene i muškarce koji su predmet trgovine ljudima u svrhu seksualnog iskorištavanja, radne eksploatacije, prisilnog prosjačenja, prisilnih brakova. Udruženje „Novi put“ iz Mostara provodi ovu kampanju.

Trgovina ljudima je globalni problem od kojeg niko nije zaštićen. Stoga moramo raditi na prevenciji i širenju svijesti o postojanju ovog problema. Abida Pehlić iz Udruženja Novi put govori o kampanji. 

„Znaci mi još radimo na sprječavanju ovog teškog kršenja ljudskih prava i smatramo da čak i ako je jedna žrtva podvrgnuta  ovome i u jednom demokratskom društvu i jedna osoba je više nego previše. Međutim situacija je više nego zabrinjavajuća. Prošle godine je identifikovano više od 38 žrtvama za razliku od 2021. godine kada je broj identifikovanih žrtava iznosio 621 tako da evo možemo reći da svjedočimo nekom padu. Što se tiče same identifikacije žrtava mi kao udruženje koje godinama radi n aterenu smatramo da svi moramo učiniti više da ovo spriječimo.“

Novi projekt koji se tiče borbe protiv trgovine ljudima najviše se tiče  majki i djece koje su izbjegle iz Ukrajine zbog ratnih dešavanja. Pehlić se osvrće na probleme sa trgovinom ljudima na našim prostorima krajem 20 i početkom 21. vijeka.

„Poučeni iskustvom i u BiH znači tamo negdje krajem dvadesetog i početkom dvadeset i prvog vijeka kad su upravo djevojke iz Ukrajine i Moldavije bile žrtve ovdje u BiH mi  smo s našom partnerskom organizacijom pokrenuli jedan projekat koji ima za cilj da spriječi bilo koji oblik trgovine izbjeglicama pogotovo žena majki i djece ali i muškaraca koji su svoje utočište našli u BiH.“

Veliki postotak izbjeglica iz Ukrajine je stacionirano u Međugorju nadomak Mostara. Pehlić ističe da pored zaštite koji žele pružiti nastoje osvijestiti i ojačati ljude da prijave svaki pokušaj eksploatacije ljudi.

„Mi kontinuirano radimo na podizanju svijesti svih osoba koje dolaze sa područja Ukrajine ali i država trećih zemalja ili nekih drugih zemalja zahvaćenih ratom koji su došli u BiH. Također radimo na području ostatka zemlje kako bi identificirali sve izbjeglice i podigli svijest o potencijalnim načinima iskorištavanja  bez obzira da li će ostati u BiH ili ići dalje želimo da spriječimo da postanu žrtve ali i da ih motiviram u slučaju da im se neko obrati da mogu prijaviti.“

Važno je napomenuti da ljudima nije samo problem zemalja zahvaćenih ratom. Uz veliki trend odlazaka na rad van zemlje dešavaju se i pokušati trgovine ljudima. Često možemo pročitati vijest da je bio objavljen oglas za posao a iza toga se krilo nešto sasvim drugo. Stoga opreza nikad dosta a i podizanja svijesti o ovom problemu.