Knjiga #ŽeneBiH djelo je koje nas upoznaje sa ženama, koje su u određenom historijskom kontekstu uradile nešto značajno za naše društvo. Objavljeno je prošle godine, te je promovisano po gradovima BiH, a matrica ideje razvijala se i u drugim državama bivše Jugoslavije. Prošle sedmice po drugi put knjiga je promovisana u Zenici u udruženju „Naš most“.

Ideja je nastala u martu prošle godine, inspirisana reklamom jedne globalne korporacije, koja je iskoristila feministički pokret za marketing. Kreatorice knjige pokrenule su akciju na društvenoj mreži facebook. O knjizi #ŽeneBiH razgovarali smo sa jednom od autorica Mašom Durkalić:

Imali smo ideju da na našim privatnm fb profilima stavljamo male vizuale žena, sa njihovim kratkim biografijama, koje su napravile neku promjenu u BiH. Pokrenule smo kampanju koja je trajala mjesec dana, gdje smo stavljale vizuale na naše profile, a ubrzo je to postalo viralno. Zbog dobre reakcije ljudi, odlučile smo podići sve na viši nivo, i rezultat toga je ilustrovana knjiga u kojoj se našlo pedesetak žena“

Ilustratorice su ovim ženama dale lice, a kroz biografije ispričana je priča o svakoj ženi. U svijetu muške dominacije potrebno je mijenjati paradigmu kako bi žene u društvu postale vidljivije, kaže Durkalić:

Mi smo i dalje patrijarhalno društvo, kao i ostatak svijeta, uostalom. Ne postoji zemlja koja je postigla rodnu ravnopravnost i ne postoji zemlja u kojoj patrijarhat nije živ, na ovaj ili onaj način. Moderno vrijeme nas je dovelo do toga da imamo mnoge alate pomoću kojih se možemo boriti. Danas postoje mnoge mogućnosti koje nisu postojale prije, te su žene puno svjesnije svojih prava“

Suprotnost patrijarhatu nije matrijarhat, već rodna ravnopravnost u svim sferama. Nakon tri vala feminizma, situacija na polju rodne ravnopravnosti se poboljšala, međutim borba i danas traje. Knjiga je finansirana od strane pojedinaca i pojedinki koji su vjerovali u ovu ideju, te od strane Fonda otovreno društvo. Djelo je ostvarilo jako kvalitetnu interakciju sa čitaocima koji su se upoznali sa ženama koje su bila na marginama historije BiH:

Ono što jesete i dalje problem je to što veliki broj žena iz knjige i dalje nije poznat ljudima. Nadam se da će mladi ljudi preko knjige i društvenih mreža saznati nešto više o ovim ženama, jer su društvene mreže mjesto gdje svakodnevno govorimo o ovim ženama“

Knjiga #ŽeneBiH dostupna je i u Gradskoj biblioteci Zenica. https://www.facebook.com/zenebihknjiga/