Rođen je 12.7.1995. godine u Bugojnu. Kao učenik generacije, završio je srednju medicinsku školu u Jajcu, a 2020. godine i medicinski fakultet u Sarajevu i stekao zvanje doktora medicine. Od 14 godine niže nevjerovatne uspjehe.

Mladi bosanskohercegovački književnik i doktor medicine, Nermin Delić je specifičan po mnogočemu. Ono što se u javnosti dosta spominjalo i stavljalo u prvi plan je njegova saradnja sa članovima tima bivšeg američkog predsjednika Baraka Obame.

Iako izgleda da se radi o suprotnim djelatnostima u oba slučaja empatija je ključna i povezuje se sa obje djelatnosti: poezija liječi dušu a medicina pishosomatske pojave. Najviše se bavim socijalnom tematikom, odnos čovjeka sa čovjekom, čovjeka sa bogom, sa nekim nadnaravnim vjerovanjima u čovjeku. Godine 2013. kad sam imao priliku da sudjelujem u programu mladog liderstva, programu koji finanasira američka ambasada, imao sam priliku boraviti 30 dana u SAD-u. Između ostalog, tu su bile i radionice sa Lusi Hortego i Ivanom Baronom, osobljem tadašnjeg predjsednika Baraka Obame. Na tim radionicama sve zamisli i ideje koje imamo u glavama, shodno našim interesovanjima, pokazali su nam put kako to ostvariti i iako sam imao 17 godina sve sam zapisivao i vrlo često kad se nađem u dilemama prisjetim se tog rokovnika. Otvorim i pogledam i riješim dileme.“

I djelatnici magazina Forbes prepoznali su Delićev potencijal te odlučili uraditi intervju s njim. Na to je izuzetno ponosan.

To je bilo 5 god poslije kada sam se prijavio na evropski Festival mladih posvećen utjecaju digitalnih tehnologija. Sjedište je u Salzburgu. Prijavio sam svoj projekat u kategoriji ‘povezivanje kultura’ budući da 10 godina organizujem takmičenje Mili dueli i promovišem interkulturalni dijalog na Balkanu. Ušao sam u top 5 projekata i pri završetku festa javili su mi se predstavnici da jedan od članova žirija, a bilo ih je 72, želi intervju sa mnom bez obzira na pobjednika. To je svakakao veliki podstrek i meni lično znači mnogo. Mislim da je mnogo veći marketing za našu bh. kulturu jer se prvi put spominje uopće djelovanje po tom pitanju. Tu je i pjesničko takmičenje Mili dueli, najpopularnije i najmasovnije na porostoru ex Yu. Prošle godine je bilo 700 autora iz 52 zemlje.“

Iako radi dva posla na kojima je izuzetno uspješan, i pri tome promoviše našu zemlju ,Nermin je vrlo skroman te samo kaže kako je za sve potrebna dobra organizacija.

Nije to nikakav nadnaravan talenat, kako čovjek organizuje svoje vrijeme i resurse, e to je uspjeh. Ja imam sreću da se bavim poslovima koje zaista volim i sam sam ih birao. Doduše, poezija je birala mene jer to je talenat s kojim se čovjek rodi a medicina je moja primarna i tu planiram napraviti sve da vidim zadovoljstvo pacijenata. Ono što je ključno jeste da se život treba shvatiti kao skup polja naših vrijednosti i uslovno rečeno bezvrijednosti. Ukoliko većinu života provedete u polju vrijednosti gdje imate talenat i prednost, imate veću vjerovatnoću da postignete uspjeh i budete cijenjeni. Ukoliko provedete na poljima uslovno rečeno bezvrijednosti ,da biste se priklonili nekome ili ispunili tuđe žellje, sve što možete učiniti jeste da budete prosječni i tu se javi frustracija kompleks i nezadovoljstvo.“

Nerminu želimo puno uspjeha u daljnjem radu a Bosni Hercegovini što više ovakvih sposobnih i marljivih mladi ljudi koji će svoju budućnost uprkos svemu graditi upravo ovdje.