„Humans Rights Reality“ je projekat osmišljen od mladih stipendista u sklopu Summer Fellowshipa Fondacije Humanost u akciji u BiH. Prošlog mjeseca, okupljeni učesnici iz cijele BiH, u okolini Sarajeva vodili su diskusiju o gorućim temama kada su u pitanju ljudska prava u BiH. Jedna od koordinatorica projekta, Vladica Radonja, otkrila nam je do kakvih su sve zaključaka došli, ko je odgovoran za kršenje ljudskih prava, ali i šta nas od stipendista očekuje u budućnosti.
Razgovarao novinar OP BHRT-a Fuad Vojniković
OP: Šta je Summer Fellowship?
Vladica: „Summer Fellowship u suštini je program koji organizuje Fondacija „Humanost u akciji“ u Bosni i Hercegovini. Svake godine se organizuje, kako u našoj, tako u još nekoliko država, uključujući i SAD. U mjesecu junu, prije Covida, taj program se održavao uživo. Međutim, ova godine održan je online, te smo imali priliku da, pored nacionalnog programa, u kojem smo slušali o problemima u Bosni i Hercegovini, slušamo i dio internacionalnog programa, uz učešće svjetskih predavača koji su govorili o ljudskim pravima u raznim državama. Na kraju cijelog programa, učesnici prezentiraju vlastiti projekat. Svi učesnici su podijeljeni u tri grupe. Moja grupa, odnosno Minja Čulić, Elma Kodro i ja, prezentirali smo projekat „Humans Rights Reality“, odnosno „Rijaliti o ljudskim pravima.“
OP: O kojim ste sve temama razgovarali i na osnovu čega su birani učesnici?
Vladica: „Generalno, to su ljudi za koje smo smatrali da bi bili dobri za program, odnosno za koje smo unaprijed znali da među sobom imaju suprotne stavove o različitim temama. Pitanja kojima smo se bavili u toku rijalitija, bila su podijeljena su u dvije grupe. U prvoj grupi smo imali pitanja prava istospolnih parova i prava LGBTIQ+ zajednice, a u drugoj, pitanja koja se tiču zaštite životne sredine, gdje smo razradili teme poput zagađenosti vazduha, izgradnje MHE i slično.“
OP: Kakvi su zaključci Vaših razgovora?
Vladica: „Zaključci su bili veoma slični; istovremeno krivimo pojedince, a krivimo i vlasti zbog određenih stvari koje ne preduzimaju, a koje bi trebali preduzeti. Zaključci će biti premijerno prikazani na završnom događaju cijelog programa. Datum još nije određen, ali će biti jako skoro i bit će objavljen na našoj stranici. Ideja cijelog projekta jeste da se poboljšaju uslovi života građana Bosne i Hercegovine, kako po pitanju prava LGBTIQ+ zajednice, tako i po pitanju zaštite životne sredine.“
OP: Dotakli ste se poprilično, još uvijek, tabu tema u Bosni i Hercegovini, ali u dobroj mjeri i u regionu. Smatraš li, kao jedna od koordinatorica projekta, da će se ovakve teme početi polako otvarati i da to neće biti kao neka vrsta tajanstvene škrinje, koju se jednom godišnje neko usudi otvoriti?
Vladica: „Apsolutno, sama Parada ponosa nas je i inspirisala da pokrenemo tu temu. Stojimo iza toga da se o tim pitanjima treba više pričati. Upravo je to i suština programa je da pokrenemo mlade ljude, ali i ove starije, na razmišljanje, prihvatanje i širenje ljudske svijesti.“
OP: Hoće li ovakvi projekti biti organizovani i u budućnosti?
Vladica: „Što se nas tiče, mi ne planiramo stati. Imamo namjeru da nastavimo sa realizacijom ovakvih i sličnih projekata. U svakom slučaju možete očekivati i neke novosti u budućnosti.“
Nadamo se da će Vladica i ostatak njene ekipe biti zaista istrajni u svojoj namjeri da polako otvore, poprilično zatvoreno bosanskohercegovačko društvo i budu jedni od pokretača uništavanja stereotipa i nepoštivanja elementarnih ljudskih prava. Ali i to da će osvijestiti ljude o važnosti očuvanja životne sredine.