U okviru projekta “Zajedno za šape”, prikupljeno je ukupno 40.000 kg suhe hrane za pse smještene u azilu “Nirina”. Ovo udruženje tijekom svog djelovanja od 12 godina uspjelo je udomiti preko 2000 pasa spašenih s tuzlanskih ulica kojima će ova donacija u zimskim danima itekako dobro doći, jer se trenutno brinu za više od 250 pasa.

“Zajedno za šape” naziv je projekta kojim se nastoji osigurati hrana za sve pse u tuzlanskom Azilu “Nirina”. Ovo mjesto predstavlja utočište za oko 250 pasa, te je svaka pomoć dobrodošla kazala je Lejla Majdančić, volonterka u Udruženju za zaštitu životinja “Nirina” Tuzla.

“Kao udruženje koje postoji već 12 godina, moramo istaći da se podjednako dugo mučimo s oskudnim resursima uz istovremeni rast troškova tako da ovakve akcije znatno pospješuju i olakšavaju našu egzistenciju.”

U našoj zemlji, psi se udomljavaju rijetko, pa je samim time, na azilu mnogo veća obaveza kada je riječ o osiguravanju hrane i potrebne njege za pse. Ono na šta se najviše oslanjaju jesu donacije. Ovaj problem prepoznali su i iz kompanije Bingo, pa su Azilu donirali veću količinu hrane za pse objašnjava Tatjana Paunoski, rukovoditeljica službe trade marketinga kompanije Bingo.

“Naša kompanija ima kolektivnu empatiju prema kućnim ljubimcima i projektima koje smo radili u protekloj godini, a svakako planiramo i u 2024. godini još više da radimo na ovakvim projektima. Naši kupci su prepoznali našu kompaniju kao destinaciju za kupovinu i hrane i svih drugih stvari za kućne ljubimce, zato ćemo im pripremiti još neke super stvari koje će se svidjeti svima koji su vlasnici kućnih ljubimaca.”

Projekat “Zajedno za šape” pokrenuta 15. novembra. Iz kompanije, koja je bila i pokretač ovog projekta, navode da je ovo prvi projekat ove vrste, a iste ili slične aktivnosti najavljuju i za narednu godinu govori Eldin Fatić, direktor firme Selt BH.

“Mi smo uspjeli prikupiti 40 tona suhe hrane za četiri azila, dakle zadnje tri sedmice bili smo prvo u Banjaluci, zatim u Zenici i Mostaru.”

Mladi volonteri iz azila, ističu da im trenutno najviše nedostaje ljudskih potencijala koji bi pomogli u brizi oko ovih njuškica, kaže Lejla Majdančić, volonterka u Udruženju za zaštitu životinja “Nirina” Tuzla.

“Brinuti se o tako velikom broju pasa je izuzetno teško s obzirom na to da imamo svega pet radnika i možda desetak aktivnih volontera. U odnosu na broj pasa koje imamo jako je teško stizati na sve obaveze, kojih ima zaista mnogo.”

Oko dvije hiljada šapica spašeno je s tuzlanskih ulica i sklonjeno u ovom azilu do sada. Međutim, i ovo utočište ima ograničen broj raspoloživih mjesta za zbrinjavanje pasa. Iz azila ističu da su upravo zbog toga svaki vid pomoći, iskazivanje interesa za volontiranje, a posebno donacija hrane i udomljavanje, od velikog značaja.