Njemačka konstantno traži visokokvalifikovane strane profesionalne radnike, međutim, zemlja takođe privlači i zahtijeva više sezonskih radnika, posebno tokom turističke sezone. S obzirom na to da je sezona već počela u junu, Studying-In-Germany, najveća platforma za informacije o studiranju u Njemačkoj, pripremila je detaljno istraživanje o sezonskom zapošljavanju stranih studenata. Istraživanje se fokusira na najpopularnije i najkorisnije ljetne poslove, plate sezonskih poslova, zahtjeve za radne vize i druge pravne regulative. Stoga smo o ovoj interesantnoj temi za studente razgovarali sa Aminom Juković sa platforme Studyng in Germany.
1. Možete li nam pojasniti na koji način se ostvaruje mogućnost rada za studente u Njemačkoj?
Postoji nekoliko načina na koje studenti mogu raditi u Njemačkoj:
Sezonski poslovi za strane studente: Studenti upisani na akreditirane univerzitete u inostranstvu mogu raditi tokom odmora između semestara do 90 dana. Potrebna im je potvrda od službe za zapošljavanje stranih radnika (ZAV – Zentrale Auslands- und Fachvermittlung) i moraju ispunjavati određene starosne i dokumentacijske zahtjeve.
Ljetni poslovi u turističkim područjima: Građani EU/EEA stariji od 18 godina mogu raditi u ugostiteljskom i turističkom sektoru Njemačke od marta do novembra. Potrebno je osnovno znanje njemačkog jezika i sposobnost rada u trajanju od 2-3 mjeseca.
Working Holiday viza: Ova viza je dostupna građanima određenih zemalja, omogućavajući im rad u Njemačkoj do 12 mjeseci. Podnosioci zahtjeva moraju ispunjavati starosne zahtjeve, imati zdravstveno osiguranje, te dokazati smještaj i dovoljan iznos sredstava.
Pravilo za zemlje Zapadnog Balkana: Državljani Albanije, Bosne i Hercegovine, Kosova, Sjeverne Makedonije, Crne Gore i Srbije mogu aplicirati za privremene radne vize uz ponudu posla od njemačkog poslodavca. Godišnja kvota za ove vize trenutno iznosi 50.000.
Ove opcije pružaju različite puteve za studente da steknu radno iskustvo i zarade novac dok studiraju u Njemačkoj.
2. Koja su to pravila koja se odnose na Zapadni Balkan?
Pristup njemačkom tržištu rada prema Pravilu za Zapadni Balkan (Član 26, Stav 2 Pravilnika o zapošljavanju). Prema Regulativi za Zapadni Balkan, od 1. januara 2016. godine građani zemalja Zapadnog Balkana dobili su dodatni pristup zapošljavanju, što im suštinski omogućava apliciranje za radnu vizu bez obzira na njihove profesionalne kvalifikacije (Član 26, Stav 2 Pravilnika o zapošljavanju). Ovo pravilo se primjenjuje na građane Albanije, Bosne i Hercegovine, Kosova, Sjeverne Makedonije, Crne Gore i Srbije. Prema novom Zakonu o imigraciji kvalifikovane radne snage 2.0, koji je stupio na snagu 18. novembra 2023. godine, Pravilo za Zapadni Balkan je produženo na neodređeno vrijeme, a prioritetni pregled za zapošljavanje više nije potreban.
Od 1. juna ove godine Njemačka je udvostručila godišnju kvotu ovih viza na 50.000. Da bi dobio ovu vizu i prioritetni pregled od strane Savezne agencije za zapošljavanje, student treba imati ugovor ili obavezujuću ponudu posla od njemačkog poslodavca. Mnoge zemlje, uključujući Bosnu i Hercegovinu, imaju partnerske organizacije Savezne agencije za zapošljavanje (Bundesagentur für Arbeit) koje mogu posredovati pri sezonskim poslovima.
3. Koje uslove poslodavci postavljaju pri zapošljavanju i da li su isti za sve zemlje?
Njemački poslodavci mogu zapošljavati strane studente iz inostranstva za sezonske poslove. Da bi to uradili, poslodavcima je potrebna potvrda od službe za zapošljavanje stranih radnika (ZAV – Zentrale Auslands- und Fachvermittlung), koja posreduje pri aplikacijama. Pored toga, poslodavac mora osigurati ugovor o radu prije početka rada.
4. Koje poslove mogu da obavljaju naši studenti u Njemačkoj?
Neki od najčešćih poslova dostupnih za međunarodne studente, uključujući one iz Bosne, tokom ljeta u Njemačkoj su:
Poljoprivredni rad – gdje neki sezonski poslovi u ovom području uključuju: Berbu voća i povrća, održavanje farme, brigu o stoci.
Ugostiteljstvo i turizam – Hoteli, pansioni, restorani, kafići, zabavni parkovi i drugi, uvijek traže sezonske radnike koji mogu pomoći tokom užurbanih ljetnih mjeseci. Ovi sektori zapošljavaju radnike kao što su: konobari, kuhinjsko osoblje (kuhar, perač suđa, itd.), sobari, prodavci (suvenira, karti, hrana, itd.), ili recepcioneri.
Festivali i događaji – Mnogi festivali i zabavni događaji u Njemačkoj se održavaju ljeti ili tokom kasnog ljeta. Poslovi koje studenti mogu obavljati uključuju: konobar, barmen, prodavač hrane, fotograf, itd.
Gastronomija i maloprodaja – Postoji mnogo lanaca restorana, brze hrane i trgovina u Njemačkoj. Neki poslovi koji su najpogodniji za studente su: kasir, kuhinjsko osoblje, čistač i radnik na skladištu.
5. Kakva je procedura od odluke studenta da počne da radi studentske poslove, priprema za zaposlenje i sam odlazak i zaposlenje?
Postupak za studente koji započinju sezonski rad u Njemačkoj generalno uključuje sljedeće korake:
Kriteriji: Potvrditi da ispunjavate kriterije za programe kao što su sezonski poslovi ili vize za rad tokom odmora.
Dokumentacija: Prikupiti potrebne dokumente, uključujući važeći pasoš, dokaz o upisu na univerzitet, ugovor o radu i sve potrebne obrasce navedene u članku.
Aplikacija: Prijaviti se putem relevantnih kanala, kao što su Savezna agencija za zapošljavanje i njemačke misije, ovisno o programu ili vrsti vize.
Odlazak i Njemačku: Dobiti odgovarajuću vizu ili radnu dozvolu. Za neke programe, ovo uključuje prioritetni pregled od strane Savezne agencije za zapošljavanje. Organizirati putovanje u Njemačku i osigurati smještaj. Napomena: Kao sezonski radnik u Njemačkoj, poslodavac ponekad osigurava ili organizira smještaj za vas. Ovaj smještaj mora ispunjavati sigurnosne i zdravstvene standarde. Više o tome u dijelu o smještaju i ishrani.
Zapošljavanje: Započeti rad prema ugovoru i navedenim uslovima. Osigurati da se pridržavate zakona o radu i propisa u Njemačkoj.
6. Kakva su dosadašnja iskustva zaposlenih, koliko je plata presudan ili motivacioni faktor i kakve su povratne informacije studenata? Da li se vraćaju ponovo da rade, da li su zadovoljni?
Jedno iskustvo koje je podijeljeno s nama bilo je od Alme Miftari, koja je radila tri sezonska ljeta u Njemačkoj kao student, imavši priliku raditi u Burger Kingu u Hanoveru, kao i u ugostiteljstvu na jednom od njemačkih otoka. Alma je rekla: “Bilo je to nezaboravno iskustvo. Posao je bio prilično dobar, osoblje je bilo izuzetno ljubazno, i mogla sam zaraditi dobar iznos. Ova iskustva su mi olakšala troškove na univerzitetu, koristila mojoj porodici i meni, te mi pomogla u ličnom sazrenju i naučim mnogo. Moje iskustvo od tri ljeta me naučilo mnogo o različitim kulturama i pomoglo mi da postanem samostalna u vrlo ranoj dobi.”
Više o Alminom iskustvu, možete saznati na kraju članka: https://www.studying-in-germany.org/summer-jobs-in-germany/
7. Vrši li se i na koji način nadzor nad postignutim ugovorima?
Postoji nadzor nad postignutim ugovorima kako bi se osiguralo poštivanje zakona o radu i propisa u Njemačkoj:
Ugovori o radu: Poslodavci moraju osigurati detaljan ugovor o radu koji uključuje informacije kao što su opis posla, plata, radno vrijeme i otkazni rokovi. Ovaj ugovor podliježe provjeri kako bi se osiguralo da ispunjava zakonske standarde.
Savezna agencija za zapošljavanje: Za programe poput Regulativa za Zapadni Balkan, Savezna agencija za zapošljavanje pregledava i odobrava ponude poslova.
Zakoni i propisi o radu: Sezonski radnici su zaštićeni njemačkim zakonima o radu. Poštivanje ovih zakona prati nadležna tijela kako bi se zaštitili interesi radnika.
Studentima koji se odluče ljeto provesti radno u Njemačkoj želimo mnogo uspjeha, a više informacija o svemu možete pronaći ovdje: https://www.studying-in-germany.org/summer-jobs-in-germany/