Ana Elena Banduka je studentica Fakulteta političkih nauka u Sarajevu, na odsjeku za Međunarodne odnose i diplomatiju. Ova djevojka je, pored toga, uključena i u kulturalni rad i aktivizam kroz kulturalni menadžment u okviru kulturnog pokreta IMPAKT. Je li moguće spojiti diplomatiju i modni svijet, da li je zadovoljna uticajem priče održivoj modi koju IMPAKT promoviše te kakvi su njeni planovi za budućnost pitali smo upraov nju.

Kako i kada si se zainteresovala za modni svijet, u smislu da u istom budeš i koordinatorica?

Ana Elena: „Generalno kroz svoj rad ranije sam se bavila kulturom i mislila sam ću se u svom fakultetskom obrazovanju ka tome i usmjeriti, međutim pošto sam upisala nešto totalno oponentno, nastojala sam da tu dozu umjetnosti i primarno mode nastavim i u uvrstim u svoj fakultetski i pored fakultetski rad. Nakon upoznavanja svoje koleginice na fakultetu Naide Kusture, koja je osnivačica pokreta IMPAKT, sam zapravo uplovila u taj čitav modni svijet održive mode i generalno tog alternativnog konceptualnog i performativnog pristupa modi, a kojim se i IMPAKT primarno bavi.“

Kao članica pokreta IMPAKT, jesi li zadovoljna dosadašnjim djelovanjem i generalno pričom o održivoj modi?

Ana Elena: „Pa jesam, s obzirom da mogu primarno govoriti za Sarajevo, jer najviše djelujemo u Sarajevu, da je ta neka kultura thriftanja i generalno korištenje korištenog materijala i revitaliziranje tog pristupa modi, odnosno odjeći koja je već korištena, koja je iz second handa, je zapravo sve više prisutno. Mogu reći da osjećam da smo i mi kroz naše revije i čitav taj pristup održive mode donekle djelovali na barem mlade ljude u Sarajevu. Kroz naš rad, koji sada broji više od pet-šest revija koje smo radili u Bosni i Hercegovini, a nedavno i u Beogradu, koji je možda i kruna našeg rada, mogu reći da sam stvarno zadovoljna impaktom kojim smo pokušali uticati na modni svijet Balkana.“

Koliko je mladima privlačan sam koncept održive mode?

Ana Elena: „Pa trenutno sve više. Kao što sam spomenula, zato što mislim da sve više uviđaju da način kada thriftaš, kada koristiš neke alternativne pristupe modi, sada primarno thriftanje, ali i održiva moda generalno jesu nešto što te može učiniti stvarno autentičnim i ne možeš biti nikako kao ostali i ne možeš biti nikako neka druga lutka iz „Zare“ ili neki drugi fast fashion kompanija i radnji da sretneš nekoga sličnog sebi na ulici, nego stvarno da možeš biti potpuno autentičan i unikatan i da svoj izražaj i ekspresiju upotpuniš na svoj način.“

Studiraš na Fakultetu političkih nauka, na odsjeku za Međunarodne odnose i diplomatiju, zašto baš taj studij?

Ana Elena: „Pa taj studij je nekako upisan sa namjernom da se simbioza svih mojih interesovanja ostvari u jednom, što je donekle ispunjeno. Mnogi mogu pomisliti da kada studiraš političke nauke, da to nema nikakve veze sa umjetnošću, da je to totalno jedna kontra i da nema nikakve spone, međutim način postoji i postoji kulturna diplomatija i kulturalni način i menadžment i pristup u tome svemu. Tako da sam se uspjela naći u tom nekom međuprostoru.“

Možeš li pronaći sponu između mode i diplomatskih voda? ⁠

Ana Elena: „Može se ostvariti ta neka spona, zato što način na koji kultura dijaloga u diplomatiji u tom nekom reprezentativnom smislu jeste ustvari neka „meka moć“, koju mi tako akademski nazivamo na fakultetu. Dakle, „soft power“, u suštini taj neki suptilni način djelovanja koji stvarno može na nekoj meta slici, stvarno djelovati na neki lijep način. Tako da mislim da je to, definitivno jedan efektivan pristup diplomatiji.“

Elenini planovi za budućnost ogledaju se u ostvarenju mastera u polju kulture, ali i u izgradnji kulturne scene u Bosni i Hercegovini i regionu. A pokret IMPAKT sigurno doprinosi alternativnom i specifičnom razvoju bosanskohercegovačke kulturne scene, pa čak i drugačijem poimanju iste.


Fuad Vojniković
Fuad Vojniković dio je BHRT-a još od 2016. godine, prvo kao član Dječijeg programa BHR1 a ekipi Omladinskog programa priključio se početkom 2020. godine. Iako ima bogato iskustvo, najmlađi je član ekipe. Pored rada u novinarstvu, Fuad studira medicinu. Najdraže teme su mu promovisanje mladih uspješnih i potencijalno uspješnih ljudi iz oblasti nauke, kulture, sporta, aktivizima i umjetnosti.