Pandemija je ostavila brojne posljedice po društvo, a zasigurno ćemo mnoge od njih vidjeti tek u godinama koje dolaze. Veliki uticaj ostavila je i na zdravlje najmlađih, naročito ono psihičko, ali i zdravlje lokomotornog sistema.
Dvije hiljade djece pregledane prošle godine upućeno je na daljnju dijagnostičku obradu kada je u pitanju zdravlje lokomotornog sistema. U odnosu na prethodne godine, radi se o povećanju od 4 posto, podaci su Instituta za zdravlje i sigurnost hrane Zenica koji ove skrininge obavlja svake godine. Detaljnije o ovom problemu objašnjava doc. dr. Nino Hasanica, šef Službe za školsku higijenu.
„Uz neke detaljnije analize vjerovatno bi se to moglo povezati i sa smanjenom fizičkom aktivnošću, online nastavom i korištenjem ekrana mobitela ili tableta. Prinudni položaji tokom korištenja ovih uređaja mogu dovesti do problema sa lokomotornim sistemima.“
Namir Škaljo, član Školskog odbora O.Š. ”Meša Selimović” također ističe školovanje kod kuće kao veliki problem.
„Djeca su više boravila kod kuće, manje su fizički bila aktivna. U školi kad sjede, kada je bila klasična nastava, ipak su morali relativno ispravno da sjede, bili su pod nadzorom nastavnika. Nažalost, vjerovatno smo i mi roditelji propustili da djeci ukazujemo dok su u kućnoj atmosferi pratili nastavu.“
Jedan od zadataka nastavnika tjelesnog i zdravstvenog odgoja je prevencija vježbama te korekcija držanja tijela. Jako je važna i adekvatna saradnja ljekara, škola i roditelja da bi problem bio na vrijeme uočen, ali i da bi se radilo na njegovoj korekciji. Hasanica objašnjava način liječenja.
„Izuzetno je važno da roditelji odvedu svoju djecu na daljnju dijagnostičku obradu nakon što dobiju našu uputnicu, odnosno preporuku da odu ljekaru porodične medicine ili kod fizijatra ili kod ortopeda ili u slučaju skrininga vida kod oftalmologa.“
Adem Husanović, nastavnik tjelesnog i zdravstvenog odgoja u O.Š. ”Meša Selimović” podsjeća na važnost vježbi koje potiču jačanje mišića u blizini kičmenog stupa.
„Vježbe za korektivnu gimnastiku za ispravljanje leđa, sve zavisi šta je problem kod djeteta. Uglavnom sve vježbe koje služe jačanju mišića koje se nalaze u blizini kičmenog stuba.“
Fizička aktivnost nije važna samo za djecu nego i roditelje. Redovna fizička aktivnost jača ne samo fizičko nego i psihičko zdravlje svih članova zajednice. Stoga preporuka roditeljima da nađu zajedničku fizičku aktivnost kako bi pomogli i sebi i djeci.