U decembru se obilježava Međunarodni dan volontera. Ove godine, obilježen je pod motom „Budi čovjek. Vjeruj u moć ljubaznosti“. Isti slogan korišten je i za Svjetski dan Crvenog križa i Crvenog polumjeseca jer se vjeruje da su humanost i ljubaznost najjači alati u borbi sa svim poteškoćama s kojim se volonteri suočavaju.
I ove godine glavni cilj je ukazati na značaj volontera, kao i na njihov nemjerljiv doprinos u borbi sa poteškoćama, ističe Husein Kličić predsjednik CK USK:
“Volonteri su temelj organizacija CK u BiH jer bez volontera ovu lepezu aktivnosti ne bi mogli raditi. Volonteri su glavni pokretač svih aktivnosti pogotovo u slučaju elementarnih nepogoda i vanrednih situacija. Kad govorimo o prikupljanju i distribuciji pomoći za korisnike i tu su volonteri glavni. Volonterizam u CK je neprocjenjiv. Sretni smo što smo u prilici pomoći drugima.”
U okviru obilježavanja Međunarodnog dana volontera dodijeljena su i priznanja Crvenog križa Federacije BiH “Volonter godine”. Ove godine, dodijeljena su 24 priznanja u devet kategorija. Riječ je o oblasti prve pomoći, dobrovoljnog davalaštva krvi, socijalnim uslugama, odgovoru na katastrofe i krizne situacije, promociji Crvenog križa i humanih vrijednosti, jačanju volonterske mreže te najboljem mladom volonteru:
“Sad ponovo imamo podjelu paketa i hrane koje na svaka dva mjeseca dijelimo za 200 porodica na području USK. Svaka općinska organizacija radi. Imamo migrantsku krizu gdje smo uključeni od prvog dana. Zatim, dobrovoljno darivanje krvi za našu kantonalnu porodicu, i na to smo jako ponosni. Niko nije stradao i umro od posljedica nedostatka krvi. Taj posao radimo u kontinuitetu, imamo jaku omladinu koja daje dosta snage i vjetra u leđa. Projekti su jako interesantni, pratit ćemo situaciju i djelovati tamo gdje je žarište. CK uporedo sa programom aktivnosti radi i na širenju kapaciteta.”
Volonteri Crvenog križa FBiH organizirali su i Konferenciju mladih Crvenog križa FBiH koja okuplja zastupnike mladih iz cijele Federacije, a na kojoj je izabrano novo rukovodstvo te su usvojeni strateški dokumenti za njihovo djelovanje. Više od 3.000 aktivnih volontera je u Federaciji. Poseban fokus je na mladima.
“Školska omladina je tu a imamo i nezadovoljnu omladinu koja zbog nedostska posla odlazi. Mi imamo određene projekte gdje su uključeni mladi poput radionica pa imaju svoj kamp neovisnosti u radu. Naprimjer Una regatta, imamo svašta nešto, putovanja, razmjenu iskustava s drugim zemljama izvan BiH. Naši mladi ostvaruju kontakte i to je ono što ih najviše motivira. Mladi se takmiče ko bi mogao ići na teren.”
Iako je fokus na mladima ne smijemo zaboraviti da se i oni stariji vole priključiti volontiranju. Ismeta Matijević iako u poznim godinama nastoji dati doprinos kao volonterka.
“Imam dosta slobodnog vremena. Iskoristim to pa po tri sata volontiram. Između doručka i ručka prazno mi je vrijeme. Zadovoljna sam radom i nadam se da su i oni zadovoljni sa mnom.”
Uz pomoć organizacije Pomozi.ba i Udruženja Horizont u Bihaću djeluje Restoran Dobre volje koji dostavlja blizu 200 obroka na adrese. Elvir Muslić koordinator Pomozi.ba za USK ističe šta je najvažnije za jednog volontera.
“Čovjek to mora voljeti da bi radio i da bi spoznao onu drugu stranu. Kada nam je najteže u našim životima treba otići na neke adrese i vidjeti kako zapravo ljudi žive a kako je nama.”
Važno je izražavati zahvalnost volonterima i aktivistima za njihov nemjerljivi doprinos, pruženu pomoć, izraženu plemenitost, humanost, dobrotu i ljubav prema svakom čovjeku. Oni vraćaju vjeru i nadu onima koji se nađu u teškim životnim prilikama.