U okviru projekta „Pokreni nešto dobro u Tuzlanskom kantonu“ nastavlja se saradnja Tuzlanskog kantona i Fondacije Impakt na planu podrške i promocije poduzetništva mladih osoba. Radi se o konkretnoj podršci postojećim poduzetnicima, ali i podršci samozapošljavanju nezaposlenih mladih osoba odnosno, osnivanju i radu novih poslovnih subjekata.

Projekti zapošljavanja i samozapošljavanja mladih, posebno u sredinama koje nisu dovoljno razvijene, uvijek predstavljaju veliki izazov. Mlade osobe željne su dokazivanja, rada, ostvarivanja rezultata u raznim poljima djelovanja. Pokrenuti vlastiti biznis, veliki je izazov i sa sobom nosi određene finansijske izdatke, ali i rizike. Iz tog razloga, Tuzlanski kanton i Fondacija Impakt će i ove godine nastaviti saradnju na planu podrške i promocije poduzetništva mladih osoba. Ovo je podrška usmjerena ka izgradnji kapaciteta koji će brzo ali dugoročno donijeti rezultate i poboljšati status mladih, kazala je Ivana Mijatović, ministrica za kulturu, sport i mlade TK. Ovo je program od velike važnosti za cijeli TK naročito za mlade ljude jer im na ovaj način pružamo podršku, pomažemo da svoje ideje provode u djela, da razmijene informacije sa drugim poduzetnicima, kontakte, što često zna rezultirati uspješnom poslovnom saradnjom.

Za ovu namjenu Vlada TK će, kao i prethodnih godina osigurati oko 200.000 KM. Od 2018. do 2023. investicijska Fondacija Impakt implementirala je inkubator poslovnih ideja u 56 lokalnih jedinica, kaže Senajid Đozić, izvršni direktor Investicijske Fondacije Impakt.

Radi se o jedinstvenoj saradnji i u tom periodu podržali smo osnivanje, rast i razvoj preko 350 poslovnih poduhvata koji zapošljavaju preko 600 osoba. Ovakvi događaji pokreću nešto dobro u TK i planiramo njim da ispromovišemo poduzetništvo, da prikažemo kako model koji je razvijen u Impaktu koji funkcioniše na udruživanju finansijskih ali i nefinansijskih resursa, da pokažemo da je moguće napraviti ozbiljne promjene u lokalnim zajednicama.

Prošle godine u ovom projektu učestvovalo je 10 jedinica lokalne samouprave sa područja TK. Jedna od jedinica lokalne samouprave koja već niz godina učestvuje u ovom projektu je i Grad Tuzla.

Dogovaramo saradnju i za ovu godinu, da sve osobe sa područja Tuzle koje žele da registruju svoju djelatnost da je razviju u poslovni plan. Grad Tuzla u ovom projektu učestvuje i sa finansijskim sredstvima gdje ćemo pomoći novoregistrovanim kompanijama sa ovim projektima, ali i sa projektom Siguran start“ – istakao je Zijad Lugavić, gradonačelnik Tuzle.

Grad Srebrenik je u realizaciji ovog projekta učestvovao protekle tri godine, a rezultati su i više nego dobri, ističe gradonačelnik ovog grada, Adnan Bijelić.

„Ja mogu reći da sam najponosniji na ovaj projekat s obzirom na to da je on omogućio otvaranje oko dvadesetak malih biznisa koji zapošljavaju oko 50 mladih. Ti mladi bi danas vjerovatno bili negdje u zapadnoj Europi i gledali svoje roditelje preko zooma ili skajpa ali ovaj program im je omogućio da uz malo finansijskih sredstava pokrenu svoj biznis i ostanu u Srebreniku“.

U protekle dvije godine kroz ovaj program podršku je primilo oko 50 mladih poduzetnika sa područja TK.