Usvojenim izmjenama zakona o osnovnom i srednjem obrazovanju u Skupštini TK kažnjavat će se roditelji učenika neprihvatljivog ponašanja maksimalnim iznosom od 1500 KM. Ovo je jedna od predloženih mjera za poboljšanje sigurnosti u školama, koje će važiti od nove školske godine.
Od 54 predložene mjere za poboljšanje sigurnosti u školama Tuzlanskog kantona, koje su prezentirane zastupnicima u Skupštini Tuzlanskog kantona, tri bi se trebale realizovati od naredne školske godine kazao je Ahmed Omerović, ministar obrazovanja i nauke TK.
„Prva je obaveza roditelja da sarađuju sa školom s ciljem prevencije neprihvatljivog ponašanja kod učenika, obaveza roditelja da se postaraju o tome da se učenici pridržavaju kućnog reda u školama i uvođenje fizičkog i tehničkog osiguranja”.
Prve dvije mjere bit će definisane podzakonskim aktima, a predložene su zastupnicima u okviru usvojenih izmjena zakona o osnovnom i srednjem obrazovanju i odgoju TK. Jedna od mjera kojom se predlaže kažnjavanje roditelja učenika neprihvatljivog ponašanja kaznom od 500 do 1500 KM, naišla je na oprečna mišljenja zastupnika kaže Muamer Zukić, zastupnik u Skupštini TK.
„Podzakonskim aktom će se precizirati kako će se to implementirati i to je ključna stvar, a to ćemo tražiti ponovo da dođe na sjednicu. To će biti jedan od naših zaključaka što nije inače uobičajeno, ali tu je još jedan filter koji će zaštititi s jedne strane i roditelje, a s druge i djecu i sve nas od neodgovornih pojedinaca, a time i pojedince od sistema.“
Mirela Memić, zastupnica u Skupštini TK smatra da se više pažnje mora posvetiti zaštiti djece.
„Izmjene zakona o osnovnom i srednjem obrazovanju TK koje su precizirale odgovornost roditelja kao takve smatramo prhvatljivim, ali su kao takve nedovoljne smatramo se da mora više instucionalno odgovornosti posvetiti u provođenju institucionalne zaštite sve djece u školama kao potencijalnih žrtava nažalost, kao što se to desilo u školi u Lukavcu.”
Informacija o predloženim mjerama za poboljšanje sigurnosti u školama Tuzlanskog kantona naišla je na pohvale zastupnika u Skupštini, ali je ukazano i na neke nedostatke kaže Boris Krešić, zastupnik u Skupštini TK.
„I ono što mi se ne sviđa u ovom izvještaju je tek tako izbacivanje nekih podataka da bi mi trebali smanjiti krivičnu odgovornost sa 14 godina na niže. Ima primjera u evropskim zemljama, ali ne radi se o krivičnim sankcijama nego drugim mjerama, gdje se djetetu zabranjuje odlazak u neke ustanove ili mu se daje mogućnost da bude duže npr. u školi. Ne bih išao sa takvom mjerom bez sagledavanja čitavog stanja u BIH“.
S obzirom da je u informaciji navedeno da je u školama uposlen dovoljan broj nastavnog kadra, zastupnici opozicije smatraju da nedostaje stručnog kadra posebno u dijelu prepoznavanja i prevencije neprihvatljivog ponašanja učenika.