Pedagoški fakultet u Bijeljini, potpisao je Memorandum o saradnji i razumijevanju sa Udruženjem “Centar za integrativnu inkluziju Roma i Romkinja Otaharin“ kako bi formalizovali i precizirali dugogodišnju saradnju koja se ogleda u volontiranju studenata u “Otaharinu”.

Predmet Memoranduma koji su potpisali Pedagoški fakultet i Centar za integrativnu inkluziju Roma “Otaharin” iz Bijeljine je uspostavljanje i jačanje saradnje između Fakulteta i Udruženja u cilju zajedničkog i koordiniranog djelovanja na realizaciji projekta koji doprinose unapređenju razvoja lokalne zajednice, poboljšanju kvaliteta poslovanja, uključivanje mladih u volonterske i aktivističke aktivnosti sa ciljem sticanja novih iskustava, znanja i vještina. Dekan Pedagoškog fakulteta Dalibor Stević, kaže da će se fakultet potruditi da u dogovoru sa Ministarstvom angažman studenata bude priznat i da na taj način, pored stečenog znanja i dobrog djela, studenti imaju svoju korist za dalje poslovne angažmane.

“Imamo neke nove ideje da sprovedemo u djelo. Studenti kada završe fakultet, vraćaju se u svoje sredine i dobijaju radna mjesta. Ovaj vid angažovanja u “Otaharinu” tada prestaje. Dogovorili smo da održimo jedno predavanje sa studentima, da ih upoznamo ponovo sa svim aktivnostima i mogućnostima volontiranja i aktivizma u “Otaharinu”, mogućnosti angažovanja na određenim projektima koje ova organizacija sprovodi. Još jedna bitna stvar je da ćemo pokušati da taj angažman studenata u “Otaharinu” bude na neki način priznat svakom studentu, da mu se to broji u pripravnički staž. Mi ćemo se obratiti Ministarstvu za mišljenje i mislim da to neće biti problem. Bilo bi jako korisno da studenti koji budu uključeni u te aktivnosti i budu volontirali na nekim od projekata, na neki način budu valorizovani i da i oni imaju korist.”

Studenti Pedagoškog fakulteta su, kako ponosno ističe dekan, spremni da u svakom momentu pomognu svojim sugrađanima, rado se odazivaju i organizuju humanitarne akcije, a pored toga vole druženja i rad s djecom.

“Studente našeg fakulteta možete vidjeti u raznim akcijama, mnogo humanitarnih akcija je poteklo odavdje, mnogo učešća naših studenata ima i mi se nekad iznenadimo kad vidimo studente gdje su sve angažovati. Mogu reći da su jako zainteresovani. Naše je da im predstavimo šta se radi, na koji način mogu biti angažovani, šta je to što oni mogu da dobiju angažovanjem, ne mislim tu materijalno, već nastojimo da njihove kompetencije budu što šire i da ono što uče na fakultetu produbljuju sa praktičnim radom gdje god mogu.”

Dragan Joković, izvršni direktor Udruženja Otaharin, izrazio je, zahvalnost predstavnicima Pedagoškog fakulteta na dugogodišnjoj saradnji. Kako kaže, Udruženju je potrebno da sa korisnicima rade prosvjetni radnici i to baš oni koji rade sa najmlađima kao što je ovdje slučaj. Udruženje se, prije svega, oslanja na rad volontera i volonterski rad studenata. On smatra da bi se motivacija studenata našla u mogućnosti da se na ovaj način uradi praksa, ali i pripravnički rad, a otvaraju se i vrata u radu sa marginalizovanim skupinama i socijalno ugroženim.

“Nama je zadovoljstvo da mi pružimo dodatne edukacije za studente, tako da je i ovo potpisivanje Memorandum ana obostrano zadovoljstvo. Otaharin mnogo više dobija nego Pedagoški fakultet, ali u svakom slučaju mislimo da naš grad zaslužuje da i romska djeca učestvuju u obrazovnom sistemu na ovaj način. Imamo i studente na Pedagoškom fakultetu, našu Sanitu koja je apsolvent. Na to smo jako ponosni i zaista nam je drago da je Pedagoški fakultet otvoren za sve studente, za svu djecu, za sve mlade ljude sa područja Grada Bijeljine i drago mi je da već pričamo o ovakvoj saradnji za romsku populaciju što je prije nekoliko godina bilo nezamislivo. Sad smo već otvorili nova vrata. Nadamo se da će i drugi da prate naš primjer u ostalim gradovima, jer Bijeljina na ovaj način pokazuje neke stvari, neke nove inicijative koje imaju dobar i legitiman cilj koji je za dobrobit naše zajednice. Nadamo se da ćemo in a ovaj način što više djece vratiti u školski system, da ćemo im omogućiti jednak pristup školskom sistemu i neki jednak kvalitet znanja koji je usvojen u tim najranijim godinama i da ćemo imati još studenata na Pedagoškom fakultetu i drugim fakultetima u Bijeljini.”

Ovaj Memorandum je još jedan primjer odlične saradnje bijeljinskog obrazovnog sistema sa udruženjima koja rade sa marginalizovanim i socijalno ugroženim grupama ljudi.


Danka Zakić

Završila prvi i drugi stepen Ekonomskog fakulteta u rodnoj Bijeljini, a sticajem okolnosti kao master ekonomije počela da radi kao novinar i, sa skoro 30 godina, shvatila da je to nešto u čemu se pronalazi – rad na terenu i sa ljudima, a ne osam sati druženja sa ciframa. Bivši odbojkaš, ljubitelj pisane riječi i izražavanja unutrašnjih osjećaja i misli kroz pisanje, a istovremeno zaljubljenik u muziku i fotografiju. Obzirom na ljubav prema novinarskom poslu i fotografiji, rad bez radnog vremena je nešto što ne može da padne teško, jer je potrebno u svakom momentu pronaći nešto što drži pažnju i pruža relaksaciju i zadovoljstvo u poslu.