Uticaj zime na organizam


Kakav je uticaj zime na organizam? Šta je važno da znamo i prenese a našu djecu i mlade? Praznična atmosfera je tek iza nas pa stoga, evo nekoliko savjeta kako slaviti ali i održavati imunitet tijekom zime.

Jasmina Ćorović Kuburović je subspecijalista kardiologije koja ističe da je za kardiologe dozvoljena količina alkohola zapravo 0. Šta je to važno što treba poručiti našim mladima?

“Svakako treba imati mjeru i u hrani posebno u piću. Najviše bih voljela kao kardiolog da se vodi računa o količini alkohola koje unosimo u toku praznika. Za kardiologe dozvoljeno je 0, sve preko toga je nešto na što mi uvijek skrenećmo pažnju, posebno na unos alkohola tokom praznika. Teška hrana, posebno hrana koju kardiolozi ne vole, je previše termički obrađena, npr. kobasice. Generalno, sve preprženo i masno treba izbjegavati. Ubaciti neku supicu bilo bi korisno, puno salate svakako.“

Trenutno je zima u BiH jako promjenljiva varljiva. Oscilacije u temperaturi su značajne.

“Mi srce ne bismo trebali ni osjetiti ni čuti. Čim čujemo i osjetimo to je znak da treba da se obratimo ljekaru da vidimo šta je. Za ubrzan rad srca nije tu samo krivac holesterol, ima jako puno stvari koje utječu. Zadnje studije su pokazale da se i djeci mijenja srčani ritam nakon dva sata boravka na smogu. Ako ga čujemo vrijeme je za posjetu. Sve preko 10 u razlici u rasponu kad se mijenja temperatura našem tijelu ne odgovara. Kad izađete na minus 5, minus 6 stepeni, krvni sudovi će se još više stisnuti i dopremati manje kisika ali i hrane, i to je najozbiljnije na srcu i mozgu pa dođe do srčanog ili moždanog udara.”

Ćorović Kuburović ističe da se imunitet gradi tijekom cijele godine tačnije tijekom cijelog života. Građenje imuniteta treba biti način života.

“Mi se bavimo imunitetom kad je gripa, ili kad krene škola, ili u ovim zimskim periodima ali imunitet treba graditi i cijelu godinu, cijeli život. To treba biti stil života a imunitet se gradi još u utrobi majke. Kad dijete krene u školu pa neće da jede to je problem koji majka vuče. Negdje pacijenti koji imaju deficit vitamina D, oni bi trebali 5000 jedinica a mi koji imamo u referentnim vrijednostima trebamo npr 2000 jedinica dnevno. Treba da unosimo probiotike. To je ono što podiže imunitet. San treba trajati minimalno 8, maksimalno 9 sati, 5 nekih manjih obroka i hidratacija.”

Čuvajmo se cijele godine i gradimo imunitet na pravilan način da se ne bismo bojali zime i svega što ona nosi.