Uspješni predstavnici BiH na Međunarodnoj robotičkoj olimpijadi


Robotika je oblast za koju nema mnogo mogućnosti za usavršavanje u BiH. Ipak, uz vlastito znanje i trud, te uz pomoć mentora, mladi znanstvenici i informatičari nižu uspjehe. Upravo zbog prakse, koja većinom nedostaje, mladi moraju putovati u neka dalja mjesta kako bi se ostvarili u onome što vole. Srednjoškolci iz Mostara, Čapljine i Stoca su dokazali da je uz volju sve moguće.

Pripremio Matija Krivošić, novinar OP-a.

Bh. robotički reprezentativci Lejla Nuhić, Anis Kazazić, Merjema Pajić, Fatima Sidran, Marko Masnić, Luka Jurković i Luka Džalto su osvojili prvo mjesto na Međunarodnoj robotičkoj olimpijadi, među timovima iz 177 zemalja. Takmičenje se ovaj put održalo u online formatu, kako kaže takmičarka Lejla Nuhić.

„S radom smo počeli od 27.06., odnosno od samog početka ljetnog raspusta se sastajemo i radimo, a nastavili smo raditi i nakon što je počela škola. Na primjer, u nedjelju smo završili naš Solution Challenge. Naši mentori su nam mnogo pomogli, radili smo od 8 h  ujutro, do 20 h navečer, skoro čitav dan, pa smo s razlogom valjda na prvom mjestu.“

Za suradnju s drugom zemljom koja se natječe, što je najvažniji zadatak, naši predstavnici su odabrali Kazahstan, s obzirom na to da se bave sličnim problemom. Odlučili su zajedno napraviti sistem navodnjavanja, ističe Fatima Sidran, također takmičarka.

„Izazov se zove Solution Challenge i podijeljen je u tri faze. U prvoj fazi trebamo da razvijemo svoj vlastiti projekt. Mi smo odlučili da razvijemo sistem pametnog navodnjavanja zato što je naša država bogata obradivom zemljom. U drugoj fazi trebali smo da napravimo savez s nekom od država. Mi smo odabrali Kazahstan. Sada smo u trećoj fazi, u kojoj smo trenutno spojili naše projekte čime je proces navodnjavanja potpuno automatiziran.“

Kako za OP naglašava Luka Jurković, takmičar, u procesu je programiranje minijaturnog satelita koji će biti lansiran u atmosferu, što je finalni dio takmičenja na Olimpijadi.

„Satelit će biti lansiran otprilike trideset do četrdeset kilometara u visinu, gdje bi zbog helija balon mogao puknuti. Moramo se potruditi da satelit sigurno spustimo. Imamo senzore za temperaturu, za vlažnost zraka, za pritisak, za količinu svjetlosti u luksima, UV zračenje.“

Pojedine zadatke takmičenja u Olimpijadi su završili i prije vremena, a do prvog mjesta su ih dovele inovacije, kao što su nova rješenja za kretanje robota u svim smjerovima, pojašnjava Anis Kazazić, takmičar.

„Jedan od zadataka koji imamo jeste da pomoću robota ubacimo lopticu u koš od visine metar i pol, sa udaljenosti od 3,5 metara. Trenutno mi samo sklapamo robota, a već smo skoro sve odradili.“

Nemara institucija i vlade za uspjehe mladih ne manjka niti u ovom primjeru. Mladi tim robotičara je na kraju dana bio predan jedino svojim idejama i mašti, napominje Anes Hadžiomerović, predsjednik Centra za edukaciju, robotiku i inovacije Mostar.

„Jednostavno, otežane okolnosti nas gone na inovacije. Tražimo neka zamjenska sredstva, zamjenske dijelove, samo da dođemo do nekog rješenja.“

Ovi mladi srednjoškolci su dokaz kako se unatoč nefunkcionalnom sistemu u državi, mogu ostvariti značajni uspjesi. Svojim znanjem i zalaganjem, dosegli su izvrsne rezultate, a ovim angažmanom će otvoriti put za dalju naobrazbu. Takmičenje je počelo 27. juna i traje do 28. septembra 2021. godine.