Podmlađeno livanjsko Planinarsko društvo „Cincar“ ovih dana je uspješno započelo s realizacijom još jednog projekta – Druge opće planinarske škole. Kada su planirali njenu realizaciju, očekivali su maksimalno tridesetak polaznika, no odziv je iznenadio i najveće optimiste. Rezultat je to predanog rada na jačanju planinarskih aktivnosti, organiziranju pohoda na planinske vrhunce diljem BiH, ali i zemalja regije.
Planinarsko Društvo „Cincar“ je za protekle godine dobio novo rukovodstvo. Za nepunu godinu dana, s četrdesetak, broj članova uvećan je na 142, s tendencijom rasta, što pokazuje i odziv u planinarsku školu, o čemu govori i Jelena Bobetić, predsjednica PD Cincar.
„Čast nam je da je u Livnu toliko ta škola prepoznata, imamo preko 60 članova. Prošli put je bilo na prvom predavanju 58 članova, ali danas nam se priključilo još nekoliko novih, tako da ćemo imati preko 60 polaznika što je fantastičan broj za mali grad poput Livna“.
Članovi su raznoliki od onih najmlađih pa do onih starijih i iskusnijih. Mladi koji nisu imali doticaja s planinarenjem ‘školarci’ su postali i članovi koji aktivno planinare, a nisu pohađali školu. Među njima je nekolicina onih koji su ‘zagazili’ u sedmo, ali i djevojčice koje tek ulaze u drugo desetljeće života, što potvrđuje i Petra Miloloža.
„Imam 11 godina i član sam PD Cincar već dvije godine. Popela sam se na 10 vrhova, sa 5 godina sam krenula planinariti i ovu planinarsku školu sam upisala da bih proširila svoje znanje o planinama“.
Marta Ivković je obišla 8 vrhova te ističe koji su bili najizazovniji.
„Najnaporniji mi je bio je sada nedavno Dinara, Veliki i Mali Sokolac“.
Članove ovog planinarskog društva su zanimljivi zaljubljenici u prirodu. Zajednička odlika im je hrabrost s obzirom da su uprkos hladnoći, jakoj buri i tridesetak centimetara novoga snijega, odradili prvi pohod duži od 20 kilometara, o čemu detaljnije govori Bobetić.
„Tečajci su to odlično napravili, svi smo došli do doma, spustili se kasnije u grad – ovo je jedno fantastično iskustvo koliko je, zapravo, ta planina i prevrtljiva i nikad ne možemo računati da će biti onako kako mi želimo i kako smo mi zamislili jer nas ona može preko noći iznenaditi“.
Pozitivne pomake u radu ističu i iskusniji članovi, poput Ivana Tote.
„Kudikamo je bolje od starog, ne zato što staro nije valjalo nego sad su neki drugi prioriteti u društvu – prioriteti su bazirani na druženju, na planinarenju, što je bit“.
Toni Mihaljević voditelj je Druge opće planinarske škole i ne krije zadovoljstvo rezultatima koje postiže ovo planinarsko društvo.
„U zadnje vrijeme vidimo baš veliki pomak nabolje, što se tiče broja organiziranih tura, broja novih članova, novih dešavanja, radova na našem planinarskom domu…“.
Teorijska i praktična edukacija će trajati šest sedmica, a diplome će dobiti samo oni koji su ispunili više od 60% zadataka. Planinarskom društvu Cincar želimo mnogo uspjeha i još novih članova.