William Shakespeare ovog ljeta ponovo je u Mostaru. Američki profesor Andrew Garrod i tim teatarskih stručnjaka okupljenih oko organizacije Youth Bridge Global ovoga puta pozivaju mlade Mostarce i Mostarke na učešće u predstavi Macbeth.
Dugogodišnji prijatelj Mostara Andrew Garrod dolazi po sedmi put u zadnjih 17 godina da radi na Shakespeare predstavi u Mostaru sa mladima. Producent predstave Macbeth koja će se ovo ljeto igrati u Mostaru je Mustafa Stupac te za OP govori o predstavi.
“William Shakespeare je autor brojnih djela među kojima su 37 drama i 154 soneta. Među najpoznatijim tragedijama je Macbeth. To je ujedno najkrvavija i najkraća tragedija. Radnja prati glavnog lika Macbetha hrabrog i odvažnog junaka u borbi za Škotsku kojem kralj daje mnoge titule. Jednog dana susretne 3 vještice koje proreknu da će bit škotski kralj i od tada se mijenja postaje opsjednut moći i spreman je učiniti sve kako bi to prorčanstvo ispunio. To je ukratko sinopsis ove predstave. Zanimljiva je činjenica kako se vjeruje da je ovo djelo ukleto odnosno prokletstvo Škotske i da se ime Macbeth ne smije reći na glas. Mnogi glumci redatelji koje se bave predstavom zovu škotska predstava.”
Youth Bridge Global i OKC Abrašević su dugogodišnji partneri. Stupac sa zadovoljstvom govori o spomenutoj saradnji.
“OKC Abrašević je dugogodišnji prijatelj Youth Bridge Global i profesora Andrewa Garroda, koji predstavljaju tu organizaciju. Mi ustvari ustupamo njima prostor gdje se odvijaju vježbe, pripreme i cijeli prostor kreiranja predstave. Ovo nije prvi put da smo domaćini profesoru i njegovoj ekipi. Iako se ne bavim tom produkcijom, voljni smo pomoći da se uspješno izvede premijera. Kao i do sad, planirano je da bude iza stare biblioteke na Lenjinovom šetalištu. Tako će biti i ove godine ali tačan datum još moramo odlučiti.”
Biti producent nije nimalo jednostavan zadatak. Svaki problem mora biti riješen zahvaljujući producentu.
“Moja uloga kao producenta je da osiguram i omogućim tehničke aspekte da se predstava uspješno realizira. Tu spada od organizacije smještaja do uspješno organiziranje audicije. Zatim osiguravanje prostora za audiciju, za premijeru. Saradnici koji će učestvovati treba im se osigurati sve pa onda gostovanja po gradovima drugim ali i državama poput Crne Gore i Hrvatske.”
Stupac se osvrnuo na cilj organizacije Youth Bridge Global. Također se prisjetio svojih početaka što se tiče saradnje sa ovom organizacijom.
„Tragedija je podijeljena na 5 činova tokom koje se radnja pošteno razvija a vrhunac doživi u posljednjem činu. Na audiciju su bili pozvani svi koji su bili zainteresovani ne samo za glumu nego i za ples, šivanje kostima. Ovo je super prilika za mlade da ispune ljeto, nauče nešto novo prošire svoje vidike i proputuju s obzirom na to da svaka predstava ima svoju turneju po BiH, Hrvatskoj i Crnoj Gori. 85% predstave je na našem a 15% na engleskom. Youth Bridge Global je američka nevladina organizacija koja je poznata po teatru, radu s mladima širom svijeta. Njihov cilj je pružiti mladima Mostara nevažno kojoj etničkoj ili vjerskoj grupi pripadaju da zajedno provedu ljeto radeći nešto produktivno.”
Mladim Mostarcima i Mostarkama želimo puno sreće i uspjeha i da nađu svoje mjesto u ovako odličnom projektu. Obrazovanje, kultura, učenje novih stvari. Gluma, pjesma, nezaboravna druženja, sklapanje novih prijateljstava – sve na jednom mjestu.