Međunarodni dan mladih


Međunarodni dan mladih nastoji podići svijest o pravnim ekonomskim, socijalnim, obrazovnim, kulturnim i svim ostalim pitanjima s kojima se susreću mladi ljudi širom svijeta. Iz BiH, nažalost, sve veći broj mladih odlazi.

Generalna skupština Ujedinjenih nacija je 1999. godine donijela odluku da se 12. avgust obilježava kao Međunarodni dan mladih, skrećući pažnju na pitanja mladih i slaveći njihov potencijal kao partnera u današnjem globalnom društvu.

Današnji dan je prilika da se ukaže na brojne probleme sa kojima se suočava ova populacija.

Evidentno je da su nezadovoljni stanjem u društvu, te izlaz vide u iseljavanju sa ovih prostora. Ne postoji zvanična statistika koliko je mladih napustilo našu zemlju.

Nezaposlenost, nesigurna radna mjesta, neuređen sistem obrazovanja, korupcija, samo su neki od razloga zbog kojih sve više mladih napušta Bosnu i Hercegovinu.

Centar za razvoj omladinskog aktivizma (CROA) sproveo je istraživanje u sklopu projekta „Mladi protiv korupcije – Nemoj biti najslabija karika“ kako bi ustanovili procenat percipirane korupcije na fakultetima Univerziteta u Sarajevu i Univerziteta u Istočnom Sarajevu.

 Istraživanje je pokazalo da skoro dvije petine, odnosno 38% studenata smatra da postoji korupcija na fakultetu kojeg pohađaju. Istraživanje je pokazalo da kada je u pitanju Univerzitet u Sarajevu, studenti kažu da je najveći stepen korupcije na Pravnom fakultetu – 60%, na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu – 59%, i Farmaceutskom fakutletu Univerziteta u Sarajevu – 50%. Kada je u pitanju Univerzitet u Istočnnom Saraejvu, tu je Filozofski fakultet, gdje studenti u 52% kažu da postoji korupcija na tom fakultetu, te Ekonomski fakultet Univerziteta u Istočnom Sarajevu, kaže pravna savjetnica u Centru Alma Fejzić.