Maja Milijaš – najmlađa žena doktor nauka u BiH


Viši asistent Tehnološkog fakulteta Univerziteta u Banjoj Luci, Maja Milijaš, završetkom svoje doktorske disertacije ponijela je titulu najmlađe žene sa diplomom doktora nauka u našoj zemlji. Naime, njena doktorska disertacija vezana je za proizvodnju vina od meda pa je time i još više zainteresovala javnost svojom pričom.

Maja za OP kaže da su svi njeni dosadašnji istraživački radovi bili u vezi sa proizvodnjom vina, pa i na kraju njena doktorska disertacija koja je trajala tri godine. Smatra da se u vinu treba i može uzivati u smislu ispijanja čaše dobrog vina tokom dana, a takođe i sa naučno-istraživačke strane možemo saznati mnogo stvari o njemu koje do sada nismo znali.

Istraživački rad za potrebe izrade doktorske disertacije je trajao pune tri godine i iznjedrio je 324 boce medovine, odnosno vino od meda sa dodatkom voćne aronije. Ovako dug period istraživaškog rada je dijelom i zbog same teme doktorske disertacije, koja je podrazumijevala da se izvrši optimizacija proizvodnje medovine gdje je zaista bilo niz varijacija, pa je taj period i opravdan za takav eksperiment.

Dodaje da njen put od početka studiranja nije bio iskristalizovan, te da je o doktorskim studijama počela da razmišlja nakon dobijene zlatne značke „Nikola Tesla“ za najboljeg studenta na Tehnološkom fakultetu u Banjoj Luci. Konačna odukla i veća želja je došla pred kraj master studija.

Želja za doktorskim studijama se javila pred sam završetak master studija, što se dijelom poklopilo i sa mojim zaposlenjem na Tehnološkom fakultetu Univerziteta u Banjoj Luci, kada je upis na doktorske studije bio neupitan i bio je moj logičan put jer sam već tada znala da je nauka i bavljenje naukom moj izbor za budućnost.

Tok njenog obrazovanja i naučnog istraživanja kako kaže, iziskivalo je određena odricanja, ali ipak je nalazila vremena i za prijatelje, porodicu kao i hobije.

Uspjeh je uvijek rezultati više faktora gdje se zbog višeg cilja pronađu i pojedina manja ili veća odricanja. Kod mene su se nekako odricanja podrazumijevala u situacijama kada su bila dio precizno isplaniranog plana. Svaki ispitni rok sam provodila sa velikom posvećenošću ispitima koji me očekuju. Zaista sam se trudila da ne zapostavim ni jedan segment svog života zarad studiranja, što je podrazumijevalo da zarad ispita i fakulteta neću zapostaviti ni porodicu, ni prijatelje, ni druženje, ni izlaske, tadašnjeg momka a sadašnjeg supruga.

Takođe, ističe da je imala sreću da se planovi njenog privatnog i poslovnog života usaglašavaju, te da njena uloga majke nije uticala na odbranu doktorske disertacije.

Majčinstvo i bavljenje naukom su dvije potpuno različite stvari, iako u posljednje vrijeme zaista pronalazim sve više sličnosti. I jedno i drugo traže posvećenost, predanost, svakodnevnu edukaciju, ali pružaju i uživanje u istom. Velika zasluga ide i mojoj porodici, jer mi je pomagala toliko da zbog uloge majke nisam morala da odlažem odbranu doktorske disertacije.

Njeni planovi za budućnost su objavljivanje dosadašnjih istraživačkih radova kao i povratak u laboratoriju i nova istraživanja. Pored toga, višegodišnji rad će biti obilježen i pisanjem knjige koja će služiti njenim studentima da što bolje savladaju predmete koje pohadjaju u okviru oblasti industrijskih biotehnologija.