Implemetiran projekat efikasnog upravljanja otpadom u KS


Organizacija People in Need uz podršku Vlade Češke Republike i KJKP Rad kroz projekat efikasnog sistema upravljanja otpadom u Kantonu Sarajevo postavljaju 275 zelenih otoka. Jedan takav već je u Ilijašu najavio početak takmičenja devet škola „Budi srce, recikliraj“. Svi učesnici će biti nagrađeni.

Učenici osnovne škole u Ilijašu odlažu otpad u predviđene kontejnere za plastiku. Još u školi uče o značaju razvrstavanja otpada i o procesu reciklaže. Njihova škola je bogatija za „Zeleni otok“. Među učenicama je Lana Babić iz Osnovne škole ”Hašim Spahić” Ilijaš.

„Sretna sam što smo dobili kontejnere za reciklažu. Volimo jako da recikliramo i ja i moja prijateljica i nama to mnogo znači. Moramo da čuvamo prirodu jer ako zagađujemo prirodu onda zagađujemo i nas ovdje.“

Ova škola je dio projekta i takmičenja „Budi srce, odvoji otpad“ koji se provodi u Kantonu Sarajevo. Učenici su organizovali i priredbu i poslali poruku o zaštiti okoliša. Zbog značaja reciklaže i pravilnog odlaganja otpada poklonili su školi i mural. Berina Šerak učenica devetog razreda osnovne škole Hašim Spahić Ilijaš govori za OP o značaju pravilnog odlaganja otpada.

„Ekipa je bila divna, nisam se osjećala izostavljeno ni jednog trena. Svi smo zajedno radili. Radili smo na tome da ostavimo što bolju poruku našim budućim generacijama. Ovo je nešto što ostavljamo iza sebe u našoj školi i jako sam ponosna na to. Bitno je da čuvamo našu planetu Zemlju. Zemlja nije naša što smo je naslijedili već što je ostavljamo budućim generacijama.“

Ponosni učenici i nastavnici otpad mogu sortirati i uz to dobiti i vrijedne nagrade. U takmičenju „Budi srce odvajaj otpad“ učestvuje devet škola iz Kantona Sarajevo. Cilj je prikupiti što više otpada, ističe direktor O.Š ”Hašim Spahić” Nihad Salkić.

„Naši vrijedni nastavnici sa vrijednim učenicima kontinuirano rade na educiranju učenika da trebaju reciklirati komade odnosno odvajati komade od otpada. Kad je riječ o otpadu, najznačajnije i najvažnije odovajanje otpada je odvajanje papira i stakla.“

Učenje o reciklaži i razvrstavanju otpada u kontejnere provedeno je u okviru efikasnog upravljanja otpadom u Kantonu Sarajevo. Samir Arnautović, menadžer u organizaciji People in Need objašnjava o čemu je zapravo riječ.

„U pitanju je 275 zelenih otoka, to jeste kompleta za recikliranje otpada. Reciklažom oni će biti u cijelom Sarajevu postavljeni ali je fokus na Općini Novo Sarajevo. Mi zapravo nećemo puno smanjiti količinu otpada ali kroz ove kontejnere se otpad reciklira izdvaja. Reciklažno dvorište koje imamo je tehnološki napredno. Cilj nam je kroz sortiranje sve poboljšati ne samo što recikliramo pa se vraća novac u naše komunalno preduzeće već se produži životni vijek deponije.“

Građani Kantona Sarajevo dnevno u prosjeku izbace 1,5 kg otpada. Pravilnim odlaganjem otpad se može iskoristiti na pravi način. Da bi se potaknula djeca na reciklažu dobili su reciklomate, kaže Mirza Ramić PR KPKJ Rad.

„Ukoliko učenici sami ubace u unutrašnjost reciklomata pet plastičnih ili metalnih odnosno staklenih boca dobiju na poklon jednu grafitnu olovku, što je način da stječu nove navike.“

Djecu je važno edukovati na vrijeme. Ajna Hadžić učenica je trećeg razreda i dijeli oduševljenje ovim projektom.

„Meni je jako drago što je naša škola upala u ovo takmičenje. I kad sam saznala da smo dobili aparat za recikliranje bilo mi je jako drago. Skoro svaki put sam reciklirala i super je .“

Djecu je važno educirati na vrijeme i na pravi način. Ako im približimo važne i ozbiljne stvari na njima zanimljive načine to će brže shvatiti i bolje prihvatiti. Reciklaža i odvajanje otpada je važno prije svega za njihovu budućnost.