Festival sevdalinke „Sevdalinko u srcu te nosim“ jedini je festival posvećen sevdalinci u svijetu, koji ima društvenu, kulturno-historijsku misiju očuvanja i prepoznavanja kulturno-historijskog značaja sevdalinke za Bosnu i Hercegovinu, kao najvredniju muzičku baštinu naših prostora. Festival ove godine puni 14. godina svog postojanja, uz učešće mladih takmičari sa područja cijele BiH i regiona. Na ovaj način poslali su jasnu poruka da će sevdah živjeti i da će opstati na našim područijima.
Ove godine navršava se punih 14 godina otkad festival sevdaha „Sevdalinko u srcu te nosim“ baštini muzičku historiju Tuzle. Da sevdaha neće nestati dokaz su mlade generacije koje baštine ovu vrstu muzike. Jedna od njih je i 21-godišnja Nadina Hadžiselimović iz Tuzle. U životu, kako kaže ima dvije ozbiljne sfere kojima se bavi, a to su pravo i muzika. Kako potiče iz muzičke porodice, nije ni čudo da joj je muzika druga ljubav. Svoj prvi nastup imala je sa četiri godine, kada je izvela sevdalinku“ Tebi majko misli lete“. Njen rahmetli amidža Omer Pobrić, legendarni čuvar sevdaha, kako kaže jedan je od krivaca za to.
Od tada sam pjevala na raznim manifestacijama. Tada sam nekad i postala najmlađi član instituta sevdaha Omera Pobrića. Otkako njega nema, samim tim nema ni mog djeda, sevdah pjevam na Festivalu sevdalinke od moje 15. godine. Smatram da je sevdalinka kulturno bogatstvo BiH, što je naše jedino autohtono blago. Smatram da je na nama mladima odgovornost da pravilno interpretitamo, prenosimo i ostavljamo mlađima urnek kako se čuva zemlja tradicija i identitet.
Na 4. međunarodnom takmičenju harmonikaša na Festivalu sevdalinko harmonikom opjevana učešće je uzelo preko 60 mladih harmonikaša iz cijele BiH ali i regije. Jedan od domaćih takmičara bio je i mladi Armin Džafić.
Festival sevdalinke za mene je nešto posebno, Festival harmonikaša također. Moramo da znamo da je Festival sevdalinke jedini Festival u BiH koji zaslužuje da se podržava jer je to naše blago, naša tradicija kao i takmičenje harmonikaša.
Tuzla je oduvijek imala i smisla i osjećaj za umjetnost, što u ovom slučaju sevdalinka neosporno i jeste. U domenu sevdalijske muzičke kulture Festival sevdalinke „Sevdalinko u srcu te nosim“ spada u red najznačajnijih manifestacija kulture ”grada soli”, Tuzlanskog kantona ali i šire, kaže za OP Jasna Hadžiselimović, dramaturginja i član inicijativnog odbora Festivala.
Suština Festivala je očuvanje sevdalinke , a priča je počela prije 14 godina kada smo htjeli napraviti spoj starih sevdalija, prenosilaca i omladine koja treba da nastavi tradiciju Bosne i sevdaha. Ove godine i već nekoliko godina unazad naš festival je internacionalan tako da ćemo imati goste iz svih bivših republika Jugoslavije, a imamo i veliku horsku izvedbu sevdalinke gdje ćemo imati 200 učesnika u toj horskoj izvedbi i čast nam je da nas je svojim dirigovanjem počastio dirigent Mehmed Bajrektarević.
Imperativ entuzijasta okupljenih oko Organizacionog odbora jeste opstanak, očuvanje i njegovanje sevdalinke kao nematerijalnog kulturnog blaga. Upravo u tome uspijevaju jer iz godine u godinu sve je više mladih harmonikaša koji se prijavljuju na takmičenje u okviru Festivala, ali i mladih izvođača sevdalinke. Na ovaj način mladi njeguju, vole i žive sevdalinku, što je dokaz da ona neće izumrijeti. Kako bi sačuvali duh sevdalinke i svega što je tradicionalno, ove festivalske godine upućena je inicijativa Gradu Tuzla za osnivanje „Art kuće sevdaha“, što je vrlo značajno, ističe pomoćnik gradonačelnika Tuzle Zijad Lugavić.
To je značajan projekat za čitavu BiH. Znamo da je osim jezika, kulture i tradicije, običaja, muzika ono što povezuje građane svijeta. Nama je ovaj projekat veoma značajan. Mi smo predložili i odluku da se ovom udruženju dodijeli i jedan od gradskih prostora kako bi imali adekvatne uslove za rad i razvoj ove ideje. Podržavamo i ovu ideju otvaranja Kuće sevdaha u Tuzli.
Na prvom tuzlanskom Festivalu nastupili su popularni pjevači tog vremena, ali Festival nije imao takmičarski karakter. Željelo se vidjeti na koji način će funkcionisati selektivna komponenta u muzičkoj produkciji. Odmah je bilo jasno da je to dobar oblik selekcije i u muzici i u stihovima. Već sada imamo tuzlanski Festival takmičarskog karaktera, gdje učestvuju istaknuti izvođači sevdalinke, ali i mlade zvijezde koje će tek zasijati punim sjajem. Opšte je uvjerenje da je prvi Festival sevdalinke u potpunosti izvršio svoj zadatak, što se iz godine u godinu i pokazalo ispravnim jer je Festival postao tradicionalan.
Ramiza Milkunić, predsjednica Udruženja muzičkih ujetnika
mi možemo s ponosom da kažemo da smo prerasli kako BiH, grad, kanton davno, i možemo reći da smo načinili velika djela kako u edukativnom tako i u interpretacijskom, aranžmanskom i svim mogućim smisllovima kada je u pitanju muzika. Ono čime se još možemo ponosti jeste da je jako puno mladih prošlo kroz ovaj Festival, a to nam je u stvari bio i cilj.