Ansambl ”Fugato” Zenica: Put kroz vrijeme


Ansambl ”Fugato” osnovan je 2009. godine, a naziv ansambl dali su sebi kako ne bi bili ograničeni na kvintet i kvartet nego zbog toga da broj izvođača uvijek bude različiti. Iste godine proveli su svoj prvi projekat pod nazivom „Muzički vremeplov“, svirali su od renesansne muzike do roka i grandža.

Prvi sastav činili su Ivana Mandić, Tvrtko Kulenović, Emina Berbić i Ado Klobodanović. Ansambl ”Fugato” od tada djeluje na muzičkoj i umjetničkoj sceni Bosne i Hercegovine, ali i zemalja bivše Jugoslavije. Na incijativu direktora zeničkog muzeja Adnadina Jašarevića, Ansambl je realizovao svoj drugi projekat, te napravio koncert keltske muzike, kada se povećava i broj članova ansambla, govori za OP osnivač ”Fugata’ i gitarista Ado Klobodanović.

„Drugi projekat smo realizovali u Muzeju grada Zenice i vidjeli smo da imamo dobar odziv publike. Kasnije  smo radili koncert tradicionalne balkanske muzike i to smo napravili u BNP-u Zenica, a odziv publike bio fenomenalan. Svaki naš novi projekat nam je davao vjetar u leđa i snagu da opstanemo i da se borimo“

Surađivali su sa umjetnicima i trupama iz Srbije, nakon toga prave koncert pod nazivom „Ex-yu simfonik“, koji je, kako nam kaže, bio jako kompleksan za realizaciju. Ovaj projekat okupio je muzičare iz svih republika bivše Jugoslavije.

„Simfonijskim obradama smo napravili priču koja govori o periodu Jugoslavije. Spajajući različite stihove pjesama napravili smo tok radnje, od raspada Jugoslavije do danas. Dali smo neku vedriju notu i kroz stihove rekli da u ovoj zemlji ima budućnosti“

Posljednji projekat koji realizovao ansambl ”Fugato” je snimanje albuma srednjovjekovne muzike, što je ujedno i kruna njihovog postojanja. Muziku sa albuma često izvode na srednjovjekovnim tvrđavama. Aranžmane za ovaj album uradili su oslanjajući na evropsku srednjovjekovnu muziku.

„Aranžmane za koncert srednjovjekovne muzike radili smo prema muzici koja se u tom periodu izvodila u cijeloj Evropi. Oslanjajuće se na izvore evropske srednjovjekovne muzike uradio sam aranžmane za naš sastav. Dali smo svoj pečat kroz različite aranžmane, nisu ni instrumenti koje sviramo srednjovjekovni, međutim težili smo da postignemo srednjovjekovnu boju“

Naš sagovornik bavljenje muzikom opisuje kao potrebu za stvaranjem, kaže da nekomercijalne stvare mogu stvoriti svoju publiku koja će uživati u njima.

„Naprosto imam potrebu da stvaram kroz različite oblike, aranžmane i kompozicije, ne gledajući primarno na korist, društvenu ili ekonomsku. Mogu reći da mi imamo svoju publiku. To je dokaz da se kroz muziku koja nije komercijalna može stvoriti publika koja će uživati u izvođenju iste“

Na pitanje da li se umjetnost danas posmatra samo kroz komercijalnu prizmu, Klobodanović odgovara:

„Mislim da sve ide u tome smjeru. Na muzičkoj i umjetničkoj sceni postoji neka struja koja podilazi publici, više ima naklonost prema publici, nego prema svom izričaju. To je s jedne strane opravdano jer autori moraju opstati, a s druge ne, jer se ne ipunjava duhovna uloga umjetnosti“

Ansamb Fugato nastavlja svojom muzikom voditi publiku kroz vrijeme i pisati ljepšu stranu historije grada.