25. Ljetni Univerzitet u Tuzli – eSummer@untz


Ljetni Univerzitet u Tuzli održava se još od 1995. godine. Prošle sedmice održan je jubilarni 25. Ljetni Univerzitet, na jedan sasvim drugačiji način. Naime, serija online predavanja privukla je veliku pažnja studenata, ali i ostalih građana. Ovogodišnji Ljetni Univerzitet održan je pod nazivom eSummer@untz.

Prethodne sedmice u Tuzli održan je jubilarni 25. Ljetni Univerzitet. Ovogodišnji Ljetni Univerzitet u Tuzli bio je znatno drugačiji u odnosu na prethodne jer je organizovan u vidu online predavanja. Brojna pitanja o stvarnosti u kojoj živimo postavljaju se svakodnevno, a cilj organizatora Ljetnog univerziteta bio je građanima približiti mišljenja stručnjaka, kako o trenutno najjaktuelnijim, tako i o onim temama koje su morile stanovnike i prije pandemije korona virusa, objašnjava nam Vesna Bratovčić, prorektorica za međuuniverzitetsku saradnju. Prorektorica kaže da nije bilo lako organizovati ovogodišnji Ljetni univerzitet u vremenu pandemije koronavirusa.

”Uzeli smo sve prijetnje u obzir, međutim sa prvim online predavanjem koje je održao profesor Vedad Pašić sve su se sumnje raspršile.”

Tako će jubilarni 25. Ljetni Univerzitet u Tuzli zasigurno ostati upamćen po inovativnosti, ali i po samoj kvaliteti predavanja. Predavači su bili eminentni stručnjaci, kako iz naše zemlje, tako i iz zemalja okruženja i svijeta.

”Imali smo domaće profesore; profesora Vedada Pašića i Damira Arsenijevića. Sve su bili eminentni predavači i stručnjaci koji imaju šta da kažu. Ostali profesori su profesori iz Makedonije, zatim profesora Blatnika iz Slovenije i profesora Edhema Čustevića koji rade u Australiji.”

Prvo predavanje profesora Pašića nosilo je naziv ”Šta se to uopće talasa u gravitaciji”, a potom je slijedilo predavanje ”Autizam u doba korone” profesora Nenada Glumbića, redovnog profesora na Univerzitetu u Beogradu.

”Ja sam oduševljena kako je sve proteklo. Sva predavanja su snimljena i postavljena na web stranicu Univerziteta pa ih građani koji nisu bili u prilici slušati, mogu pogledati ponovo. Zanimljivo je da se svaki predavač dotakao istih stvari, iako nisu međusobno komunicirali, što je jedna od pozitivnih strana ovogodišnjeg Ljetnog univerziteta.”

Nakon izuzetnih predavanja profesora Pašića i Glumbića, slijedilo je predavanje profesora Damira Arsenijevića na temu ”Ekološka humanistika u Bosni i Hercegovini: Prilike za inoviranje učionice”. Zapravo, u debatama vezanim za ekološko nasilje, često se čuje argument kako “svi znamo činjenice”, a ono što nam nedostaje jeste akcija. Međutim, slučajevi ekološkog nasilja u Bosni i Hercegovini, a naročito u području Tuzle, otkrivaju nam upravo da ne dostaje akcije. Stoga je predavanje profesora osvijestilo prisutne, a cilj mu je bio mobilisati kritičko znanje i akciju koja gradi solidarnost van partikularnih identitarnih matrica –  za javno dobro. Upravo rad za opće dobro bio je cilj kako organizatora 25. Ljetnog Univerziteta tako i samih učesnika.

”Mi radimo na Univerzitetu nemamo baš puno vremena da razgovaramo. Sada smo razgovarali, kao nekada filozofi. Svi su se odmah složili i svi su bili spremni da doprinesu u ovakvoj situaciju. Moram reći da su svi predavači nevjerovatni, a vaši slušatelji mogu naći biografije predavača i vidjet će kakvi su to stručnjaci.”

Organizatori Ljetnog Univerziteta podsjećaju da su sva predavanja dostupna i dalje, te da zainteresovani samo trebaju posjetiti stranicu Univerziteta u Tuzli i tamo će naći odgovore na brojna aktuelna pitanja. S druge strane online predavanja su jedan novi aspekt Ljetnog univerziteta koji će se praktikovati i u narednom periodu.

”Već smo uspostavili kontakte, a naši predavači koji su sada bili dio Ljetnog univerziteta pokazali su interesovanje za nastavak saradnje. U svakom slučaju iskoristit ćemo sve ono dobro što je donijela ova nesretna situacija, da se što više uvežemo sa ljudima iz okruženja i šire, kako bismo oživjeli akademski dijalog.”

Društvo u kojem ćemo živjeti kada pandemija prođe zvaćemo Post-covid društvo čija bi paradigma morala biti drugačija, poručeno je na jednom od predavanja. Optimistički gledano to bi trebalo biti društvo koje je humanije, društvo koje čuva okoliš, a potrošnja i profit mu nisu osnovni motiv razvoja, saglasni su predavači i organizatori ovogodišnjeg Ljetnog Univerziteta u Tuzli.