U organizaciji booking kolektiva Nema više gospode u Sarajevu (NVGUS), ove subote, 30. maja, sarajevski klub AG ugostiće dva upečatljiva imena regionalne underground scene. Glavne zvijezde večeri su tuzlanski sastav Matori nek sjednu, koji će sarajevskoj publici premijerno predstaviti svoj album prvijenac “Kljusine”, dok će kao podrška nastupiti mostarski eksperimentalni noise trio Inat.
Matori nek sjednu sebe opisuju kroz krilaticu “neozbiljan pristup za ozbiljan rad”. Ova crossover hardcore četvorka, nastala 2024. godine, u kratkom periodu odradila je zavidan broj nastupa širom BiH, uključujući banjalučki Rooftop Manifesto i tuzlanski Kaleidoskop. Njihove nastupe karakteriše neobuzdana energija, dresovi fudbalera iz mladosti, tekstovi prožeti ironijom i (anti)herojima lokalne zajednice. Album “Kljusine”, kompletiran nakon godinu dana marljivog rada i objavljen 1. maja, donosi osam autorskih pjesama koje su već dostupne na svim streaming servisima.
Kao podrška na sarajevskoj promociji dolazi Inat, potpuno novo ime na mostarskoj sceni sačinjeno od iskusnih aktera lokalnih projekata (Crustalno jasno, LOPOČ). Inat je nastao kao odgovor na nedostatak humora na sceni, a svoj zvuk definišu kao kombinaciju emo, cash i trash utjecaja crpljenih iz balkanskog trapa, uz potpuno neopterećen pristup instrumentima i muziciranju.
Svirka je zakazana za subotu, 30. maja 2026. godine u sarajevskom klubu AG, sa početkom u 21:30 sati. Ulaznice po cijeni od 10 KM biće dostupne isključivo na ulazu u klub na dan koncerta. Za vizuelni identitet i dizajn plakata zaslužna je Nejra Jusić.
Iako alternativna zajednica u Sarajevu ove subote nudi više različitih programa, iz kolektiva NVGUS naglašavaju važnost podrške autorskom radu u svakom segmentu stvaralaštva.
“Nezavisna DIY scena ne opstaje sama od sebe, niti se generiše kroz vještačku inteligenciju i jeftine AI algoritme. Dok se pojedini događaji u gradu ove subote oslanjaju na instant-rješenja i naknadno prepravljanje plakata, mi s ponosom ističemo autentičan rad živih ljudi – od muzike bendova koji prevaljuju kilometre iz drugih gradova, do unikatnog dizajna koji potpisuje naša Nejra Jusić. Kupovina karte za ovakve događaje čin je solidarnosti. Pozivamo sarajevsku publiku da u subotu izabere organsku, a ne vještačku kulturu, podrži goste iz Tuzle i Mostara i prisustvuje večeri koja obećava stvarnu energiju, smijeh i beskompromisnu galamu”, poručuju iz organizacije.
Više informacija o događaju i bendovima dostupno je na Facebook i Instagram profilima kolektiva Nema više gospode u Sarajevu.

















