Stipendije za bijeljinske učenike i studente


Gradska uprava Grada Bijeljina kao i svake godine iz budžeta izdvaja određena sredstva kojima stipendira kako učenike osnovnih i srednjih škola, tako i studente osnovnih, master i doktorskih studija. Ove godine, iz budžeta grada se finansiraja 149 studenata, a od toga tri studenta master i dva studenta doktorskih studija…

Gradska uprava Grada Bijeljina iz budžeta izdvaja preko 300.000 KM za studentske stipendije i finansiranje naučno-istraživačkih radova na postdiplomskim studijama. Ove godine, iz budžeta grada se finansira 149 studenata, a od toga tri studenta master i dva studenta doktorskih studija koji su se prijavili na konkurs. Poseban akcenat, pored samog školovanja i izrade naučnih radova, dat je na pronatalitetnu politiku i izradu dokumentacije koja se tiču pronatalitetne strategije. Gradonačelnik Bijeljine, Ljubiša Petrović, akcenat stavlja na ljude, odnosno studente na kojima je težište svakog rada.

Bijeljina pored ovih jednokratnih novčanih iznosa za pomoć pri izradi navedenih teza, uklljučiće se i u širi rad akademske zajednice i da na taj način još ozbiljnije shvatimo da su ljudi najveći resurs ovih prostora. Uzalud je sav rad, ukoliko nema neko da ga sprovede. Ovo je divan povod, gdje smo se u razgovoru sa akademskim građanima uvjerili da su se pored njihovog naučno-istraživačkog predanog rada ostvarili i u svim važnim životnim porodičnim ulogama. Zadovoljstvo je razgovarati sa takvim ljudima i razgovarati o stanju ekonomskih parametara, odnosno pokazatelja bruto društvenog proizvoda, socio-demografske situacije koja vlada na području Grada Bijeljine i pronatalitetnih strategija, odnosno dokumenata koje će biti izrađen do 31. oktobra ove godine.

Viši asistent na Fakultetu poslovne ekonomije u Bijeljini Suzana Stevanović, prijavila se na konkurs za finansiranje naučno-istraživačkog rada, da bi mogla da finišira i odbrani rad na doktorskim studijama na Ekonomskom fakultetu u Subotici na temu Uticaj uvođenja monetarne strategije ciljane inflacije na privredni rast zemalja Centralne, Istočne i Jugoistočne Evrope. Suzana može da se pohvali da je još od osnovnih studija imala podršku Gradske uprave, odnosno da je dobila stipendiju na osnovnim, master, a sada i na doktorskim studijama. Već devet godina je zaposlena kao asistent na fakultetu na kome je završila osnovne i master studije, a posebno ističe da je ponosna na to što se za vrijeme školovanja tri puta ostvarila kao majka i time dokazala da je moguće uskladiti školovanje, posao i porodični život.

Kao student generacije, dobila sam ponudu da se prijavim na konkurs Fakulteta poslovne ekonomije još 2012. godine. Oduvijek sam imala želju da budem predavač i ta želja mi se ostvarila. Svoj posao obavljam sa ljubavlju prema omladini, zajednici i podržavam pronatalitetnu politiku. Svojim ličnim primjerom pokazujem da je moguće povezati nauku i natalitet, zato što ja imam tri kćerke koje sam rodila na tri studijska programa. Znači, na osnovnim studijama prvu, na master drugu kćerku i na doktorskim studijama treću kćerku. Ovim želim da pokažem omladini, posebno ženskoj populaciji da je moguće uskladiti karijeru i porodicu i da je porodica okosnica društva. Ja sam uvijek govorila da je najvažnija porodica i da iz porodice sve potiče.

Viši asistent na Pedagoškom fakultetu u Bijeljini, Rada Golub, svoje školovanje je posvetila demografiji, na kom predmetu je i sada asistent. Kao neko ko je nakon deset godina borbe za potomstvo uspio da ostane u drugom stanju, jedan je od glavnih zagovornika pronatalitetne politike u Bijeljini. U svojim istraživanjima, utvrdila je uticaj negativnih demografskih trendova i kakva je situacija u pogledu negativnih brojeva živorođenih beba na godišnjem nivou u prethodnim godinama u Bijeljini.

Tema moje doktorske disertacije je Socio-demografske determinante fertiliteta u Semberiji. Ja se nadam da će moje istraživanje doprinijeti, prije svega, pri izradi planskog dokumenta za populacionu politiku i omogućiti da se sagleda 22-godišnja analiza tih negativnih demografskih trendova i da će pomoći pri izradi planskog dokumenta kako bi dobili bebu više u Gradu Bijeljina. Nadam se da će doprinijeti kompletnoj demografskoj revitalizaciji. Nadam se da ću slijediti primjer moje drage koleginice, da umjesto ovog mog prvog djeteta dočekam i treće. Da bi se stanovništvo obnavljalo, potrebno je da se rodi 2,1 dijete, a Gradu Bijeljina nedostaje 42% živorođenja na godišnjem nivou, odnosno oko 600 djece. I ovim putem želim da apelujem našim dragim budućim majkama, mladim ženama da ne moraju da čekaju da završe svoje studije, već da ih motivišemo da i za vrijeme studentskog života počnu rađanje i da uljepšaju naš grad sa novim bebi-licima.

Asistent Rada Golub, zajedno sa još četiri Bijeljinke koje imaju problem sa sterilitetom, prije nešto više od mjesec dana osnovala je Udruženje Bebac BN koji će pružati podršku svim roditeljima u borbi protiv steriliteta, kako savjetima, tako i finansijskom pomoći koliko to budu u mogućnosti.