Znate li šta je snus? To je vlažni duhanski bezdimni proizvod porijeklom iz Švedske koji je nastao početkom 18. vijeka a u svim zemljama EU ovaj proizvod je zabranjen. Najveći problem u posljednje vrijeme je pretjerana konzumacija snusa kod maloljetnika u školama. Bez obzira što je snus bezdimni proizvod i ne utječe direktno na pluća, može izazvati oštećenja drugih organa, prije svega usne duplje, a učestalom konzumacijom dovodi i do niza karcinoma.
Svaki oblik duhanskog proizvoda koji u sebi sadrži nikotin je opasan jer uzrokuje ovisnost. Sve ovisnosti poput kokaina i heroina djeluju na isti način u našem mozgu preko receptora izazivajući efekte zadovoljstva, sreće, moduliranja raspoloženja do stanja euforije. Kako to dugo traje, organizam se navikne a da bi se postigao određeni efekat potrebno je uzimanje sve veće količine, čime se ljudi dovode u jedan začarani krug ropstva, jer sa nekadašnjom prvobitnom količinom nije dovoljno. To povećanje unošenja nikotina obično kod ove populacije školske djece i mladih uvijek ide u jednom smjeru, a to je da od konzumacije snusa ili snafa ili nikotinskih vrećica vrlo brzo pređu na cigarete i dalje na konzumaciju drugih sredstava ovisnosti.
SNUS sadrži dvadeset puta više nikotina od obične cigarete. Na prvi pogled izgleda kao kesica čaja. Ali stvari nisu tako jednostavne, jer snus, iako ne utječe direktno na pluća, može izazvati niz drugih oštećenja. Poslije duže upotrebe može izazvati rak grla, želuca i pankreasa a zbog vioskih koncentracija nikotina opasan je i po kardiovaskularni sistem. Elma Dizdarević, potpredsjednica Vjeća roditelja Kantona Sarajevo i profesorica u meducinskoj školi mišljenja je kako zapravo djeca i ne znaju šta je tačno snus.
„Konkretno u našoj školi nije bilo prijava, odnosno ne možemo ni reći da nije bilo kad smo imali par kolapsnih stanja na početku nastave. Moja kolegica, profesorica biologije Alić Naida predaje u još jednoj zdravstvenoj školi i primarno je dobila upit od učenika šta je to SNUS. Uradila je prezentaciju i predstavila djeci šta je to i kakve sve posljedice ima. Djeca su ostala zaprepaštena.“
Ovo je proizvod koji je teško uočiljv, nema dima kao kod cigareta. Vrećica se stavlja u usta odnosno u gornju usnu između desni i usne i drži se do 30 minuta. Svaki oblik duhanskog proizvoda koji u sebi sadrži nikotin je opasan i izaziva ovisnost. Svaka ovisnost na isti način u našem mozgu preko vrlo sličnih receptora izaziva efekte sreće i postepeno su potreben sve veće količine.
„Roditelji su tu primarni i mnogi su reagovali vodeći se time da su uočili kod djece kolapsna stanja, nagla povraćanja. Ne zna se tačan uzrok svih tegoba. Na kraju je par roditelja otkrilo da djeca konzumiraju SNUS koji kad se stavlja ispod gornje usne, putem sluznice, vrlo brzo njegova koncentracija nikotina ide prema mozgu odnosno organizmu cijelom. Jaka količina, odnosno koncentracija nikotina koji je vezan za amonijak koji opet puno lakše prolazi kroz zdrave sluznice i tada dolazi do komplikacija poput karcinoma usne duplje, problema sa zubima pa karcinom pankreasa, anusa i dosta karcinoma koji su primarno vezani za sami duhan.“
Roditelji su se obratili MUP-u KS da se kontroliše prostor oko škola, poslali su molbu inspekciji da provjere prodavnice i trafike oko škole. Pritisku su se pridružili i mediji i zdravstveni radnici i trenutno je snus povučen iz prodaje. Ipak, prema riječima Vildane Brdarić iz Kantonalne uprave za inspekcijske poslove kažu da su trenutno u pravnom vakuumu.
„Mi smo dobili prijavu od roditelja da izađemo na teren zbog situacije u školama. Također, mi u ovom trenutku možemo reći da je Zakon o ograničenoj upotrebi duhana usvojen prošle godine u maju ali stupa na snagu tek u maju ove godine. Trenutno smo u pravnom vakuumu i moći ćemo nešto tek kada bude u našoj nadležnosti.“
Snus je trenutno povučen iz prodaje ali borba oko trajne zabrane proizvodnje i upotrebe još traje. Iz Vijeća roditelja apeluju da se svi udruže, i roditelji i nastavnici i nadležne institucije, za dobrobit djece i mladih.