Institut za zdravlje i sigurnost hrane Zenica (INZ) pokrenuo je novi veliki projekt „Zdrave,snažne, edukovane“, kojim će do kraja školske godine biti obuhvaćene sve djevojčice uzrasta šestog razreda osnovne škole u Zeničko-dobojskom kantonu, njih oko 2.300. Projekat provodi Služba za školsku higijenu INZ-a uz partnersku pomoć društveno odgovornih kompanija, koje su osigurale poklone i prateći materijal za radionice koje će biti održane u svim školskim objektima dvanaest općina ovog kantona.

Zbog kulturnih običaja i stigmatizacije čak i danas veliki broj djevojčica odrasta bez pouzdanih informacija o ženskom reproduktivnom razvoju. Stoga, Služba za školsku higijenu INZ-a je pokrenula seriju radionica i časova edukacije, koji podrazumijevaju prezentaciju glavne teme, razgovor o temi i odgovore na pitanja, te podjelu poklon paketa i zdravstveno-edukativnih brošura. O projektu Zdrave, snažne, edukovane razgovarali smo sa doc.dr. Ninom Hasanica:

„Na projekat smo aplicirali pomalo entuzijastično. To je jedna od aktivnosti kojom se ova služba bavi i bez projekata, provodili smo ovakve aktivnosti prethodnih godina, možda u malo drugačijem obliku. Preko projekta smo se povezali sa našim partnerima, koji su obezbijedili poklon pakete, a naše kolegice sa Instituta će vršiti edukaciju, odnosno radionice, na području dvanaest opština ZE-DO kantona“

U našem društvu priča o reproduktivnom zdravlju žena, menstrualnom ciklusu i spolno prenosivim bolestima prilično je tabuizirana, kako u javnoj tako i u privatnoj sferi. Ovakve radionice su prilika da se učenici i učenice upoznaju sa ovim temama, poručuje Hasanica:

„Mi u ovom projektu govorimo o reproduktivnom zdravlju djevojčica, o prvoj menstruaciji i promjenama koje se dešavaju na početku i u toku puberteta. Djeci u ovom uzrastu ova tema je prilično zanimljiva, uvijek vrlo rado slušaju predavanja. U ovom projektu smo se fokusirali isključivo na reproduktivno zdravlje djevojčica, nismo govorili na temu kontracepcije i spolno prenosivih bolesti, da ih ne bismo dodatno opterećivali“

U školskom sistemu se o ovim temama govori malo ili nikako, a često se zanemaruju i u porodicama. Potrebno je svakodnevno podizati svijest o reproduktivnom zdravlju djevojčica i žena,  a u toj misiji neophodan je medijski prostor pomoću kojeg se utiče na svijest građana:

Ovo treba da bude jedna od tema koja će se stalno ponavljati u medijskom protoru, jer se malo govori o ovoj tematici. Kroz ovakve zdravstvene akcije na neki način rasterećujemo i ambulante porodične medicine, jer se tamo prevashodno javljaju osobe koje imaju neki zdravstveni problem, pa je onda malo vremena da se govori o tim temama, iako se i na tim mjestima govori. Tako da smo preuzeli jednu bitnu ulogu i ispunili našu zadaću“

Projekat zdrave, snažne, edukovane završit će se okončanjem ove školske godine.