Omladinski magazin Karike i Omladinska novinska asocijacije u Bosni i Hercegovini, u predstojećih mjesec dana, pokušat će održati tri debate. Tematika debata tiče se mladih, pa su tako organizatori okupili mlade iz cijele Bosne i Hercegovine, kako bi im dali šansu da razgovaraju i pokušaju pronaći odgovor na neke gotovo tabu-teme. Razgovarali smo sa Ammarom Grabićem, koordinatorom Omladinskog magazina Karike.

Projekat “Na mojoj koži”, u sklopu kojeg se organizuju debate, finansira USAID, u sklopu IMEP-ovog petogodišnjeg programa nezavisnih medija, a implementira Omladinska novinska asocijacija u BiH (ONAuBiH), a u čijem vlasništvu je Omladinski magazin Karike. U fokus su stavljene tri debate, koje postavljaju pitanja o vrijednosti borbe mladih za svoja prava u BiH, nacionalnim kvotama na univerzitetima i zamjeni vjeronauke predmetom seksualnog obrazovanja u školama. Ammar Gabrić, član Upravnog Odbora ONAuBiH i koordinator Omladinskog magazina Karike objašnjava šta su ciljevi projekta.

„Kroz aktivnosti ovog projekta kojim u suštini koordiniše Omladinski magazin Karike, u suradnji sa ONAuBiH, planiramo da u narednom periodu organizujemo tri javne debate, na kojima ćemo debatirati sa našim članovima i članicama ONAuBiH o veoma bitnim temama u našem društvu. Tema prve debate je ‘Vrijedi li se ili se ne vrijedi boriti za svoja prava u Bosni i Hercegovini?’. Ona će biti održana 14.11. u našim prostorijama, odnosno u kancelarijama za mlade Starog Grada Sarajevo, na adresi Mula Mustafe Bašeskije 7. Nastojimo debatirati o ovoj temi jer smatramo da su glas mladih i prava mladih jako bitni za nas. Upravo jednom debatom pred same izbore, nastojimo da potaknemo mlade ljude da izađu na izbore i da čujemo njihova mišljenja o tome da li smatraju da oni mogu biti promjena u Bosni i Hercegovini. Naredna tema o kojoj ćemo debatirati 28.11.2020 godine je ‘Da li na univerzitetima u Bosni i Hercegovini trebaju da postoje kvote za nacionalne manjine?’.

Od 70 prijavljenih, organizatori su slučajnom selekcijom odabrali oko dvadesetak učesnika debata, kojima će dati priliku da u završnicama tema, daju poentu ili pokušaju pronaći rješenje.

„Selekcijom smo uspjeli po debati sastaviti šest osoba, koje dolaze iz različitih dijelova Bosne i Hercegovine. Imamo mlade koji će nam doći iz Krajine, Bihaća, Velike Kladuše, imamo mlade koji će doći iz Mostara, isto tako imamo ljudi koji će doći u iz nekih ruralnih zajednica, nekih manjih zajednica iz istočne Bosne. Tako da ovim javnim debatama nastojimo da okupimo mlade ljude koji dolaze sa područja cijele BiH i da im pružimo nezavisni, slobodni medijski prostor, da pričaju o temama koje su jako bitne, a nažalost nisu toliko zastupljene u medijima u Bosni i Hercegovini.“

Debate će donijeti novo iskustvo za mlade koji nikada nisu učestvovali u sličnim aktivnostima, a za one koje jesu bit će ovo još nadogradnja prethodnog znanja.

 „Nama je krajnji cilj da okupimo mlade ljude, da time doprinesemo jačanju psihičke svijesti i uopšte da pokušamo ponuditi neka praktična rješenja koja mogu biti korisna u krajnim sistemima koje nastojimo da obradimo kroz sve ove aktivnosti. Osim svega što ćemo pružiti mladim ljudima koji već imaju određeno debatno iskustvo, drugima ćemo priliku da kroz obuke, koje prethode samoj debati, nauče kako da argumentirano predlože određene ideje i da diskutuju o raznim temama, koje su po nama jako bitne za mlade ljude u Bosni i Hercegovini.“

Debate će naknadno biti objavljene na YouTube kanalu Omladinskog magazina Karike, gdje će gledatelji imati priliku pogledati debate u cijelosti.