Mentalno zdravlje jednako je važno kao i ono fizičko pa ipak, mnoga su djeca i mladi s problemima mentalnog zdravlja u tišini, sama. Cijena te tišine izutetno je velika – za njih, njihove porodice i za cijelo društvo. Zato je važno da im kao društvo osiguramo potrebnu podršku.

S tim u vezi, Fondacija Sistemski Trening Institut obilježila je Međunarodni dan mentalnog zdravlja, organizacijom okruglog stola za sva udruženja i predstavnike formalnih i neformalnih centara za pružanje usluga iz oblasti mentalnog zdravlja, sa fokusom na način kako se razgovara o mentalnom zdravlju.

Sagovornici iz raznih sektora poput Javne institucije Porodično Savjetovalište, Centra za djecu sa slušnim tegobama, porodičnih psihoterapeuta, advokata, članova vjerskih i pravnih zajednica imali su priliku i prostor razgovarati o temama poput stigmatizacije, zakonskih sistema i uređenja, inkluzivne kulture, pojma dijagnoze i društvene percepcije mentalnog zdravlja.

„Stigmatizacija je kulturološki naslijeđena, prisutna je, a da je ponekad nismo ni svjesni. Činjenica da na ovakvim organiziranim edukacijama uopšte razgovaramo o stigmatizaciji znači da smo je svjesni, a ako smo svjesni da stigmatiziramo onda imamo priliku i mijenjati svoj stav. To je po meni i suština – mijenjati svijest o stigmatizaciji i prihvatanju različitog i drugačijeg“ istakla je Senada Bosno, politička aktivistkinja.  

„Mentalno zdravlje tiče se svih nas. Poruka je da mentalno zdravlje nije bolest, stigmatizacija i diskriminacija koja se najčešće provlači kroz jezik. Trudimo se to iskorijeniti, promjenom naših stavova i uvjerenja kao i jezika kojim se služimo dok govorimo o mentalnom zdravlju“ poručila je psihotereapeutkinja Armina Čerkić. Iz Instituta napominju kako je jezik snažno sredstvo izazivanja osjećanja, pogotovo kada se njime uspostavi određena dijagnoza. Pripisivanjem dijagnoze osobama svrstavamo ih u kategorije, a mentalno zdravlje nije statično. Mijenja se od danas do sutra, a upravo je dijagnoza ta koja nam oduzima naš identitet i znatiželju. Cilj je ne razmišljati ka dijagnozi nego izvan nje.

Psihološko savjetovalište za studente UNIBL

Odsjek za psihologiju na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Banjaluci pokrenuo je psihoterapiju i savjetovanje u Psihološkom savjetovalištu za studente Univerziteta u Banjaluci.

Studenti mogu zakazati svoj termin putem društvenih mreža, e-mejla psiholoskosavjetovaliste@ff.unibl.org ili putem telefona 065/464-555.

ALEKSANDRA HADŽIĆ, koordinatorica Psihološkog savjetovališta UNIBL razgovarala je sa našom nivonarkom Jelenom Đurović.


Jelena Đurović
Novinar, radio voditelj, a od 2009. godine dio ekipe Omladinskog programa BHR1. Voli svoj posao i sve sfere radijskog života. Voli šumu, more, muziku, bicikl, lijepo ponašanje, jogu i žutu boju.