Robotički tim BiH okupljen oko Centra za edukaciju, robotiku, inovacije i tehnologiju u Mostaru, i ove godine se takmiči i predstavlja BiH na Međunarodnoj robotičkoj olimpijadi “FIRST Global Challenge 2022” koja se u naredna tri dana održava u Ženevi. Možemo slobodno reći da ove godine brane prošlogodišnje prvo mjesto koje nije bilo upitno s obzirom na rezultate koje su imali od samog početka.

Nacionalni robotički tim BiH u sastavu Hana Juklo, Nizama Šuta, Danis Mušić, Sanjin Brajević i Lejla Nuhić, zajedno sa njihovim mentorima Anesom Hadžiomerovićem, Denijem Ajanićem i Arminom Đidelijom i ove godine predstavljaju našu državu na Međunarodnoj robotičkoj olimpijadi “FIRST Global Challenge 2022”. Tim je okupljen oko Centra za edukaciju, robotiku, inovacije i tehnologiju u Mostaru, a ono što je zanimljivo je da su omladinci BiH na prošlogodišnjoj Olimpijadi osvojili prvo mjesto, zahvaljujući čemu su dobili poziv da učestvuju i ove godine. Anes Hadžiomerović, predsjednik CERIT-a ne krije zadovoljstvo zbog uspjeha bh. omladine na ovakvim prestižnim evropskim takmičenjima.

Što se tiče takmičenja prošle godine, osvojili smo prvo mjesto i veoma smo ponosni na naš tim i ostvareni rezultat. I ove godine smo dobili poziv da ponosno predstavljamo BiH na Međunarodnoj robotičkoj olimpijadi u Ženevi gdje je tema “Carbon Capture”. Prošle godine smo trebali napraviti četiri različita robota i dva projekta i zahvaljujući upornosti i radu našeg tima, uspjeli smo da zadržimo lidersku poziciju od samog početka do kraja takmičenja.

Ovo internacionalno robotičko takmičenje se održava u Ženevi u periodu od 13. do 16. oktobra i cilj je jačanje svijesti o važnosti nauke, tehnologije, inženjerstva i matematike. Ovogodišnja tema takmičenja je problem konstantno rastućeg nivoa CO2 koji zadržava toplotu u atmosferi i utiče na globalno zagrijavanje i klimatske promjene. Naš nacionalni tim će predstaviti jednog robot ai, kako Hadžiomerović kaže, robot će prikupljati loptice koje na neki način simbolizuju CO2. U drugom dijelu takmičenja, naš tim će predstaviti uređaj koji detektuje požare u ranoj fazi.

Naš tim će taj projekat predstaviti na panelu pred sudijama i CNN će, takođe, snimati dokumentarac o nama. Projekat se sastoji od toga da smo napravili uređaj koji detektuje požare u ranoj fazi i šalje signal putem GPS u bazu, baza na veb stranicu koja upozorava one koji budu koristili naš projekat. Prednosti našeg projekta su u tome što je veoma niska cijena izrade i dosta može pomoći kako vatrogascima, Gorskoj službi, tako i policiji. Nadamo se najboljim rezultatima, a vidjećemo kako će to sudije ocijeniti u Ženevi. Za takmičenje smo izradili prototip našeg uređaja koji se može još dodatno unaprijediti korištenjem M2M kartica, boljeg Sistema napajanja, putem solarnih panela i boljeg kućišta.

Tehnologija je posljednjih godina mnogo napredovala i to na neki način privlači omladinu da koristi ono što je već izrađeno i osmišljeno. Nezaobilazno pitanje i ovog puta bilo je koliko su mladi danas zainteresovani da oni nešto novo osmisle i realizuju svoje ideje uz pomoć mentor ai njihovog iskustva. Hadžiomerović je ponosno istakao činjenicu da su mladi itekako spremni da rade, samo ih je potrebno zadržati i animirati da ostanu na ovim prostorima.

Ne mogu vam opisati koja je želja za radom i takvu omladinu imamo koja je spremna da radi, da se usavršava i da pomaže drugima. Rezultati sami govore za sebe kakve mi sve potencijale u BiH imamo, samo se moramo potruditi da ih zadržimo u BiH, da se razvijaju ovdje i da pomognu BiH. Nekada je bilo potrebno i par decenija da se dođe do novog izuma, dok je danas stvar totalno drugačija. Inovacije se rješavaju iz dana u dan i praktično iz sata u sat, a sve zahvaljujući internetu i dostupnosti internetu. Ko želi može da nauči dosta stvari preko Interneta, da “skide” određene knjige, tutorijale i vidimo da omladina to višestruko koristi zbog čega smo sretni i ponosni na našu omladinu. Rezultati govore za sebe.

Samo takmičenje zahtijeva mnogo timskog rada, planiranja, predanosti, kreativnosti, ali i na ovaj način nudi jedinstvenu priliku da se mladi pokažu svoje znanje i da predstave svoju zemlju i na ovaj način u najboljem svjetlu, a mi našem timu želimo svu sreću i da ove godine odbrane prošlogodišnje prvo mjesto.


Danka Zakić

Završila prvi i drugi stepen Ekonomskog fakulteta u rodnoj Bijeljini, a sticajem okolnosti kao master ekonomije počela da radi kao novinar i, sa skoro 30 godina, shvatila da je to nešto u čemu se pronalazi – rad na terenu i sa ljudima, a ne osam sati druženja sa ciframa. Bivši odbojkaš, ljubitelj pisane riječi i izražavanja unutrašnjih osjećaja i misli kroz pisanje, a istovremeno zaljubljenik u muziku i fotografiju. Obzirom na ljubav prema novinarskom poslu i fotografiji, rad bez radnog vremena je nešto što ne može da padne teško, jer je potrebno u svakom momentu pronaći nešto što drži pažnju i pruža relaksaciju i zadovoljstvo u poslu.