I to nije samo slogan – to je poruka, upozorenje i poziv na borbu!

Prva Bh. povorka ponosa održana je 2019. godine u Sarajevu – mislili smo da će to biti prekretnica za LGBTIQ+ zajednicu u Bosni i Hercegovini. Slogan Ima izać’ bio je mnogo više od poruke – bio je čin otpora i oslobađanja. Zajednica, zajedno sa saveznicima i saveznicama, po prvi put je kolektivno izašla na ulice glavnog grada, zauzimajući javni prostor koji im je decenijama bio uskraćen.

Bh. povorka ponosa od tada se održava svake godine – i svake godine glasnije, odlučnije i jasnije artikuliše borbu LGBTIQ+ osoba za ravnopravnost, dostojanstvo i slobodu. Povorka je postala najveći i najdosljedniji protestni marš u zemlji, koji već pet godina kontitnuirano poziva vlast da prestane ignorisati sistemsku diskriminaciju i nasilje nad LGBTIQ+ zajednicom.

Zahtjevi su konkretni i jasno definisani: 

  1. Pravno priznanje istospolnih zajednica,
  2. Donošenje zakona o rodnom identitetu,
  3. Zaštita od nasilja u porodici, 
  4. Uvođenje zločina iz mržnje u krivične zakone,
  5. Izmjene zakona o javnom okupljanju u Kantonu Sarajevo u skladu s evropskim standardima.

Sve ovo nisu “specijalni zahtjevi” – to su osnovna ljudska prava!

Ipak, porazna istina je da nakon šest godina – nijedan od ovih zahtjeva nije ispunjen. Niti jedan! Institucionalno ignorisanje i neefikasnost postali su saučesnici u svakodnevnoj diskriminaciji, nasilju i nevidljivosti LGBTIQ+ osoba u BiH.

Zato Bh. povorka ponosa ne odustaje – jer odustajanje nije opcija kada je riječ o životima, pravima i dostojanstvu.

Ovogodišnja Bh. povorka ponosa nosi poruku “LJUBAV JE ZAKON!” – poruku koja spaja ono što osjećamo i ono što još uvijek nemamo.

U centru vizualnog identiteta je boginja pravde, Temida. Tradicionalno, povez preko njenih očiju simbolizuje nepristrasnost – ideju da pravda ne bira koga vidi, da su svi_e pred zakonom jednaki_e. Stoga i u našem vizualu ona i dalje nosi povez, ali ovog puta, u bojama LGBTIQ+ zajednice. Jer ne tražimo ništa više. Ništa bolje. Samo da taj povez znači isto i za nas – da imamo svoja osnovna prava i da prestanemo biti zakonski nevidljivi u državi u kojoj živimo.